Co by si poněkud sklerotická Evropa počala, kdyby neměla Švýcarsko! Tamní systém lidových iniciativ a neustálého hlasování v referendech už do celoevropské debaty přinesl spoustu originálních myšlenek. Ta o nepodmíněném základním příjmu ale patří bohužel mezi ty šílenější. Její příznivci mají po ruce spoustu dobrých argumentů, proč se dosavadní pracovní trh hroutí. Ale místo léku nabízejí jed. Rovnou nepodmíněnou finanční dávkou boří výdobytky evropského sociálního státu, jehož princip od Bismarcka zní: stát se o vás postará, ale něco za to bude chtít − dostatečně zestárnout, pracovat či si hledat práci, žít s nějakým hendikepem. Adresnost dávek a tím pádem i možnost daňové solidarity vysokopříjmových s nízkopříjmovými bychom ale nyní rozbili a za nemalé peníze řekli: Jděte a dělejte si, co chcete.

Myšlenka základního příjmu je stará několik staletí a trochu nešťastně se tímto termínem označují dvě zcela rozdílné myšlenkové školy. Ta je jedna je správnou cestou, ale o ní se nyní bohužel v souvislosti se švýcarským referendem nebavíme. Před půl stoletím nobelista Milton Friedman navrhl převést sociální systém do jednotné finanční dávky, ale chtěl ji vyplácet prostřednictvím negativní daně z příjmu, tedy daňové vratky. Kouzlo tkvělo v tom, že čím si člověk méně vydělal, tím by byl jeho daňový bonus vyšší. Friedmanovský základní příjem však tedy vlastně není nepodmíněný, je naopak silně podmíněný prací. Vazba mezi mezi prací a prostředky na obživu se neruší, naopak posiluje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.