Když je vrah zrůda, a k tomu tak dnešní
Lyndsay Fayeová: Prach a stín − Zpráva dr. Watsona o vraždách Jacka Rozparovače
2016, Paseka, přeložil Michal Prokop, 328 stran, 299 korun
Ve více než tisícovce "apokryfů", rozvíjejících postavu Sherlocka Holmese od sira A. C. Doyla k obrazu svému, je záhada kolem Jacka Rozparovače zdaleka nejoblíbenějším námětem pokračovatelů. Američanka Fayeová si tedy ještě coby novicka v oboru detektivky mohla dloubnout do konspiračních teorií, které nitky případu splétaly až k vilným pánům ode dvora. Poté si s čistou hlavou prošla dostupné studie i indicie a pachatele nalézá v osobě neméně zrůdné. K tomu vyšle pátračům na pomoc spolupracovnici přímo z terénu vykřičené londýnské čtvrti a vše okoření omšelým trikem, že vrahem by mohl být i Holmes, zatímco maniak dál podřezává s potěšením, jemuž se vyrovná jen následné porcování trofejí. Přičteme-li sílu genderu, ponurost skandinávské krimi a neblahý vliv médií, opět se potvrzuje, že vzdor usilovnému napodobování vypovídá každá nová holmesiáda spíš o duchu své doby.
Kolem horké kaše v mrtvolném bahně
Robert Ryan: Krajinou mrtvých mužů − První případ doktora Watsona
2015, Plus, přeložila Kateřina Kovářová, 456 stran, 399 korun
Jak víme od Doyla, rok 1914 je odloučil. Poradí si však Watson sám bez Sherlocka, s nímž se rozhádal kvůli návratu do služby na frontě? Třeba ano, třeba úplně ne. Ve flanderských zákopech první světové války, kde svět zešílel a masakruje lidi yperitem, podniká sedmdesátiletý lékař v hodnosti majora zdánlivě marnou misi: v lazaretech provádí transfuze a přitom se pídí po vrahovi, který vyrývá do těl spolubojovníků zářezy jako na futro. V té hrůze nemůže Watson zůstat statistou odsouzeným do role vypravěče, na němž lze díky Holmesovu bystrozraku demonstrovat průměrnost uvažování, nýbrž se chtě nechtě zdokonalí v dedukcích. A když Robert Ryan vloží mezi vějičky žánru i pár snobáren ze zázemí, vznikne zásluhou britského umění přešlapovat kolem horké kaše působivá sociální retrostudie o tom, jak moc se tenkrát změnil svět i zdravotní sestry v něm.
Zapomeň na Baker Street a začni na housle hrát…
Ilja Hurník: Symfonie s úderem kotlů
2016, Radioservis, účinkují Josef Kemr, Svatopluk Beneš a další, 60 minut, 229 korun
České pokusy o holmesovské dovětky měly vůči světovým hrátkám na tomto poli vždy co dohánět, což souvisí s naším sebestředným zápecnictvím za železnou oponou. Povídky skladatele Ilji Hurníka mezi nimi vyčnívaly tím, že zavlékaly Sherlockovo pátrání do říše hudby, kde génius pokaždé nedominoval. Potvrzuje to Holmesův nezdar v roli houslisty, který s provinčním orchestrem pohostinsky nacvičuje Haydnovu symfonii, a ouha − z tympánu vyloví mrtvolu hysterického dirigenta! Audioverze Hurníkovy taškařice osvěží sarkastickým využitím voice-bandu jako ve hrách E. F. Buriana, kdežto bonusový přílepek z rozhlasového archivu dnes vyzní jen jako protidrogová agitka pro sběratele kuriozit. Jedna z drobniček Rudolfa Čechury, odvysílaných v éteru před čtyřiceti lety v rámci naučného týdeníku Meteor, totiž zůstala na úrovni tehdejších dětských komiksů s detektivem Štikou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist