Bývaly to zřejmě nejznámější české textilní značky z dob socialismu − Silon a Tesil. Dnes už vypadají úplně jinak. Nejsou to punčocháče nebo kalhoty, ale pytle kuliček a kopce vaty. A ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat, jsou tyto plastové polotovary vyrobené z recyklovaných PET lahví výnosným byznysem. Firma u Tábora jich loni prodala zhruba za čtyři miliardy korun a vydělala na nich 150 milionů.

"Když třeba sedíte ve volkswagenu, škodě, audi nebo mercedesu, tak patrně máte nohy na kobercích, které jsou vyrobené z vláken tady od Tábora. V této oblasti je náš tržní podíl okolo padesáti procent," říká šéf firmy Silon, německý manažer Bernd Morawitz. Firma podle něj dodává do všech automobilek kromě Fiatu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se