Bývaly to zřejmě nejznámější české textilní značky z dob socialismu − Silon a Tesil. Dnes už vypadají úplně jinak. Nejsou to punčocháče nebo kalhoty, ale pytle kuliček a kopce vaty. A ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat, jsou tyto plastové polotovary vyrobené z recyklovaných PET lahví výnosným byznysem. Firma u Tábora jich loni prodala zhruba za čtyři miliardy korun a vydělala na nich 150 milionů.
"Když třeba sedíte ve volkswagenu, škodě, audi nebo mercedesu, tak patrně máte nohy na kobercích, které jsou vyrobené z vláken tady od Tábora. V této oblasti je náš tržní podíl okolo padesáti procent," říká šéf firmy Silon, německý manažer Bernd Morawitz. Firma podle něj dodává do všech automobilek kromě Fiatu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








