Soužití Čechů a Němců představí muzejní expozice, která pod názvem Naši Němci vznikne ve dvou patrech Muzea města Ústí nad Labem. Ta má veřejnost seznámit s dlouhou historií německého obyvatelstva na území Čech.
Po letech čekání uvolnilo ministerstvo kultury zhruba padesát milionů korun, které umožní sdružení Collegium Bohemicum výstavbu expozice.
To od roku 2008 připravuje expozici, jejímž vznikem bylo podmíněno, že muzeum v Ústí nad Labem získá z Evropské unie dotaci na rekonstrukci ve výši 400 milionů.
Ředitelka sdružení Blanka Mouralová uvedla, že ministerstvo kultury investici uvolnilo před několika týdny. Nyní se již připravuje největší zakázka: začne se hledat firma, která výstavu vybuduje.
Celkově výstava v ústeckém muzeu přijde zhruba na šedesát milionů korun.
Největší částka, kterou na ni přispěje z rozpočtu ministerstvo kultury, je ve výši padesát milionů korun. Tuto částku se podařilo sehnat až pátému ministrovi.
"Cílem zřízení trvalé expozice je vytvoření komplexního muzejně-pedagogického celku, který bude trvale připomínat významnou kapitolu českých dějin, a sice inspirativní více než tisícileté soužití Čechů a Němců, které skončilo lidskou tragédií celoevropských rozměrů," uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
Připomněl tak, že výstava skončí obdobím po roce 1945, kdy došlo k odsunu Němců z Čech. Nejstarší exponáty budou ze 13. století.
Potřebnou dotaci se podařilo sehnat až pátému ministrovi kultury. To ukazuje, že dějiny soužití Čechů a Němců, a proto i plánovaná expozice vzbuzují doteď u některých lidí silné emoce. "Už je ale načase tu něco takového mít," myslí si Blanka Mouralová.
Na výstavě mají být tisíce různých exponátů. Pro společnost, která vše připravuje, je jedním z nejdůležitějších nedokončený obraz prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Collegium Bohemicum ho získalo za 120 tisíc korun. Součástí expozice budou také další díla, která nejsou běžně k vidění a jsou uschovaná v pražské Národní galerii.
Nyní se začne stavět, co dosud bylo jen na papíře nebo 3D modelech. Ty ukazují, jak bude v budoucnu výstava vypadat. To podle Mouralové mimo jiné pomohlo tomu, že nakonec peníze získali. "Bylo zcela jasné, jak bude výstava vypadat, a ti klíčoví lidé celý model znali," uvedla Mouralová.
Upozorňuje i na název Naši Němci, který používal již první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
"Má ukázat na samozřejmost, že dlouhou část historie německé obyvatelstvo bylo součástí českých zemí a zanechalo tu výraznou hospodářskou a kulturní stopu.
To, naši znamená: nevnímejme Němce jako ty, kteří byli vždycky za hranicí," tvrdí Mouralová.
Součástí výstavy bude i exponát spojený s Masarykem. Jde o nedokončený obraz malovaný německy mluvícím umělcem Emilem Orlikem, který se podařilo sdružení zakoupit a dosud nebyl veřejně k vidění.
Když návštěvník na výstavu přijde, uvidí v první místnosti to, co by si měl s českými Němci spojit. Půjde o různé obrazy, sklářské předměty a na plátně se bude promítat film. V dalších částech budou historické obrazy krajiny, které si chce sdružení dlouhodobě půjčit z Národní galerie. Důležité bude zastavení kolem roku 1848. "Tehdy nastal zlom v česko-německých vztazích," tvrdí Mouralová a odkazuje na vývoj moderních národů, který od druhé půlky 19. století vedl k postupnému nacionalismu.
V pěti místnostech se pak budou odehrávat dějiny pěti měst: Prahy, Brna, Opavy, Lokte a Liberce. Součástí výstavy má být také velký interaktivní stůl. "Podle toho, jaké znalosti návštěvník bude mít, si v něm bude moct hledat různé dokumenty a informace," doplnila Mouralová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist