Pražský hrad v éře Miloše Zemana se čím dál více mění z kulturní památky ve zdroj peněz. Zatímco turisty čekají nová omezení a kontroly kvůli bezpečnosti, přibývá pronájmů jednotlivých paláců, sálů a zahrad k nejrůznějším komerčním a společenským akcím.
Jen za polovinu letošního roku se v areálu konalo přes 30 takových akcí. A loni dokonce rekordních 76, za než Správa Pražského hradu utržila dohromady přes třicet milionů korun. Ukazují to statistiky Správy, kterou si vyžádaly HN.
Za prezidentování Václava Klause byl Hrad uměřenější. Umožňoval pravidelně kolem třiceti akcí ročně, takže i zisk z pronájmů byl poloviční − patnáct milionů korun. "Počet pronájmů je daný poptávkou," říká mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Inkasované peníze vylepšují hradní rozpočet na opravy a rekonstrukce.
30 milionů
korun utržil loni Hrad za komerční pronájmy historických prostor v areálu. Dříve to bývala polovina.
K častějšímu komerčnímu využití Hradu pobízí kancléř Vratislav Mynář. Například přes velký odpor památkářů si prosadil vánoční a velikonoční trhy na Jiřském náměstí, přímo za katedrálou sv. Víta.
I za Klause hodně firem žádalo o pronájem exkluzivních prostor, kde si chtěly udělat večírek nebo prezentaci. Jenže hradní památkáři tehdy každý účel přísněji posuzovali, dávali si podmínky nebo rovnou zájemce odmítali.
Rozdíl ve vnímání historického areálu dokonale ilustruje páteční velkolepá oslava padesátin Martina Nejedlého, Zemanova klíčového rádce. Pronajal si k tomu Královský letohrádek (podle sazebníku za 260 tisíc korun) a Královskou zahradu (180 tisíc).
Když před lety o stejné prostory žádali organizátoři Prague Food Festivalu, památkáři jim povolili jen zahradu. K letohrádku zbudovaném Ferdinandem I. v 16. století, jenž v letech 2004−2012 prošel složitým a finančně nákladným restaurováním, se nesměli ani přiblížit.
"Dnes musíme jen doufat, že hosté pana Nejedlého nebudou korzovat po horní terase letohrádku, odkud je krásný výhled na Prahu, ale vstup pro veřejnost je tam zakázán. A že nebudou odkládat talířky s mastnými pokrmy na madla kamenných zábradlí, nebudou rozlévat víno po kamenných a mramorových dlažbách či se opírat o skvostné renesanční reliéfy a výplně balustrád," říká bývalá šéfka památkového odboru Ivana Kyzourová, která byla po sporech s vedením kanceláře propuštěna.
Hrad má na pronájmy přesný sazebník: nejdražší sál − Španělský, vyjde se sousedním Rothmayerovým na 900 tisíc korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist