Při teroristickém útoku spáchaném o víkendu příslušníkem radikálního hnutí Islámský stát (IS) v centru Bagdádu zemřelo podle nové bilance přes 200 lidí. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.

Sebevražedný atentát, při němž v noci na neděli vybuchlo mrazírenské auto v rušné obchodní čtvrti Karráda, připravil o život nejméně 213 lidí. Další tři stovky osob utrpěly zranění.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Kromě pumového útoku ve čtvrti Karráda, kam lidé přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán, zemřelo v neděli v
irácké metropoli dalších pět lidí při jiném útoku.

Útok v Karrádě je vzhledem k počtu mrtvých nejtragičtějším od chvíle, kdy se ze země stáhly americké jednotky.

Karrádská bilance se ale výrazně liší podle zdrojů, s nimiž jednotlivá média pracují. Zatímco AFP hovoří o 213 mrtvých, server stanice BBC píše o 165 obětech, agentura Reuters o 147 a agentura AP o 149 mrtvých. Všechna média však shodně upozorňují, že úřady vedou několik desítek osob mezi pohřešovanými a že počet obětí může stoupnout i vzhledem k tomu, že řada zraněných je v kritickém stavu.

V době exploze nakupovaly v bagdádské obchodní čtvrti celé rodiny i s malými dětmi. Výbuch způsobil rovněž požár několikapatrového nákupního střediska, kde mnozí lidé uhořeli nebo se udusili. Na místo ještě v neděli dorazil premiér Hajdar Abádí, který vyhlásil třídenní smutek. Abádí však musel čelit hněvu místních, kteří jej obviňují, že teroristické útoky vláda umožňuje malým důrazem na bezpečnost.

Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální organizace IS, která ovládá některé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.

Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. IS má ale stále pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul.

IS před začátkem ramadánu vyzval své příznivce a bojovníky, aby postní měsíc využili k intenzivnějším útokům. Radikálové kromě Bagdádu udeřili také v Jemenu, Turecku, Jordánsku nebo Libanonu.