Bývalý ředitel protimafiánské jednotky Robert Šlachta říká, že poslední rok byl pod velkým tlakem nadřízených. Vedení policejního prezidia se podle něj snažilo neustále zjistit, na jakých − hlavně politicky citlivých − kauzách detektivové pracují nebo po kterých lidech naopak nejdou.

Šlachta, který minulý pátek odešel do civilu na protest proti chystaným změnám v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), tvrdí, že ho například náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na společných jednáních několikrát varoval, ať jeho útvar některé kauzy nedělá. "Ano, takhle natvrdo. Ze strany náměstka Laubeho dokonce zaznělo: My jsme se za vás zaručili, že neuděláte žádný průser," řekl Šlachta ve velkém rozhovoru pro HN, který vyjde v pátečním vydání.

"Byli proti mně zločinci i šéfové"

Šlachta prý pochopil, že prezi­dium šlo na ruku politikům, dodává ale, že žádná jména nepadla. "Vedlo to k tomu, že jsem byl pořád znervózňovaný, tak abych vůbec neměl klid. Všechno probíhalo v náznacích: Dávejte si pozor, ať nemáte problém. Pořád nás udržovali v napětí. Já jsem si z toho na druhou stranu dělal legraci, člověk v mé funkci se nemůže podělat. Takže jsem bojoval nejenom se zločinci, ale i s nadřízenými," prohlásil Šlachta.

Lidé a jejich role

Robert Šlachta

U policie působil 25 let, v roce 2008 se stal ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který kromě mafiánských případů řešil i některé korupční kauzy sahající do politiky. Od 1. července je v civilu, ze služby odešel kvůli narychlo ohlášenému slučování jeho ÚOOZ a protikorupční policie.

Zdeněk Laube

Náměstek policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který celou reorganizaci připravil. Vysvětluje, že změna je logická a že v ní vůbec nejde o odstranění nepohodlného Šlachty. Naopak jde o to, aby nejlepší detektivové z protikorupční jednotky a ÚOOZ účinně spojili síly.

Milan Chovanec

Ministr vnitra z ČSSD od začátku reorganizaci podporuje, respektive tvrdí, že je plně v kompetenci vedení policie. Když mu jeho právníci sepsali analýzu, že nezpůsobí nedokončení rozpracovaných kauz, podepsal vytvoření kriminálního superúřadu od 1. srpna.

Bývalý šéf protimafiánského útvaru vyvozuje, že to byl skutečný záměr spěšně připravené reorganizace, při níž se od 1. srpna spojuje ÚOOZ a protikorupční policie. Přičemž nový vyšetřovací superúřad s 900 zaměstnanci dostane nové vedení − už ale bez Šlachty. Náměstek policejního prezidenta Laube, mimochodem hlavní mozek reformy, jakékoliv tlaky nebo vyzvídání popírá. "Nic jsem vyzvídat nepotřeboval a pan Šlachta to dobře ví. Řešili jsme různé věci související s výkonem služby," reagoval Laube. "Jeho upovídanost a osočování mě mrzí, není to už ale můj problém," dodal Laube na Šlachtovu adresu.

"Hledám nový smysl života"

Na druhou stranu ovšem platí, že vedení policie oznámilo chystané změny v elitních útvarech až poté, co o nich několik týdnů informovala média. Oficiálně o slučování dvou klíčových útvarů nevěděli kromě Šlachty ani vysocí státní zástupci, kteří řídí vyšetřování kauz. Upozorňovali, že není jasné, co bude s rozpracovanými kauzami nebo jak se zabezpečí, aby z nově vzniklého velkého úřadu neunikaly tajné informace.

Když měl policejní prezident Tomáš Tuhý vysvětlit reformu poslancům bezpečnostního výboru, rozdal jim materiály o koncepci policie do roku 2022 − v nich ale o slučování nebyla ani čárka. Přitom ke změně mělo původně dojít už od 1. července, nakonec termín reorganizace vedení policie stanovilo až na 1. srpna. Šlachta se na vzniku superúřadu odmítl podílet a zažádal o propuštění do civilu. Výzvu, ať prezidium reorganizaci zastaví, podepsalo navíc i 238 ze 450 policistů ÚOOZ. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přesto vytvoření nového útvaru nakonec schválil.

Šlachta je teď oficiálně nezaměstnaný, opakuje ale, že chce dál pracovat pro stát − jen zatím nedostal žádnou nabídku. "Hledám nový smysl života," přiznal Šlachta, který u policie sloužil 25 let. Ministr Chovanec v pondělí řekl, že ve svém resortu vhodnou pozici pro Šlachtu nemá.


Během čtvrtka vydalo policejní prezidium tiskovou zprávu, ve které se proti Šlachtovým výrokům ohradilo. "Jakýkoliv nátlak na vedení tohoto útvaru ze strany vrcholných představitelů policie, stejně tak jako snahu o neoprávněné získání informací z trestních spisů, kategoricky vylučujeme," reagoval v tiskové zprávě mluvčí Jozef Bocán.

Podle vedení policie je zarážející, že Šlachta nic neudělal v době, kdy na něj údajně byl nátlak činěn a nenahlásil to Generální inspekci bezpečnostních sborů. "Nabízí se tedy otázka, proč údajné nezákonnosti policejního vedení vyplouvají napovrch až teď a ke všemu opět cestou médií a nikoliv oficiálním postupem," dodal Bocán. Vedení policie nevylučuje, že podnikne další právní kroky, které by se týkaly nařčení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist