Naplno se to rozjelo zhruba od března, už tehdy znalci fotbalového zákulisí hlásili: Trenér Pavel Vrba u reprezentace po Euru skončí a zamíří za novým angažmá někam na Východ. Nahradí ho Karel Jarolím, už jsou na tom s Miroslavem Peltou, předsedou fotbalové asociace, předběžně domluveni.

Fotbalová pavlač opět prokázala, že je v českém prostředí paradoxně někdy relevantnějším zdrojem informací než oficiální stanoviska zainteresovaných. Ti se k nastíněnému scénáři v mezidobí buď odmítali vyjadřovat, nebo ho označovali za naprosto nesmyslný.

Fakta k dnešnímu dni jsou však jasná. Pavel Vrba už si své středoškolské znalosti ruštiny oživuje pro angažmá v klubu Anži Machačkala a Miroslav Pelta seznámil v pátek výkonný výbor Fotbalové asociace ČR se svým návrhem nahradit ho Karlem Jarolímem. Ten s nabídkou souhlasí, pouze je ještě zapotřebí doladit podmínky jeho uvolnění ze služeb FK Mladá Boleslav.

"Co mi na tom přijde zvláštní, je skutečnost, že se na to celé pan Pelta dosud nikdy nezeptal mě," ohradil se Josef Dufek, šéf mladoboleslavského klubu. Vzhledem ke zdejším reáliím se můžeme zamyslet, zda Peltovi opravdu natolik schází společenský takt, nebo jde jen o další šalebný dílek celé kamufláže.

Jistě, se zcela otevřenými kartami hraje leda sebevrah. Jenže zatímco třeba u politiků obvykle k odhalení skutečné podstaty jejich projevů potřebujete dešifrovací klíč, v českém fotbale se vám zhusta vyplatí hledat pravdu rovnou v přímé negaci oficiálního výroku. Ostatně už naši dědečkové věděli, že vyjádří-li vedení nějakého klubu svému trenérovi plnou důvěru, znamená to ve skutečnosti, že milý kouč už v podstatě míří s kufry na nádraží.

Zjevil se Vrbovi Rumburak?

Kromě toho, že lhát je tradice, může se navíc i vyplácet. Kdyby na jaře trenér Vrba oznámil, že už ho to na Strahově s Peltou nebaví, příští kvalifikace stejně na postup nevypadá a lepší čas sehnat si angažmá, které jeho rodinu zabezpečí na dvě generace dopředu, už by nastat nemusel, pak mohlo vedení českého fotbalu v předstihu učinit dohodu s Karlem Jarolímem, kterému by 30. června letošního roku doběhl kontrakt v Mladé Boleslavi, a byl by klid. Jenže to by do celé té hry nepřitekly žádné peníze.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se