Největší důkaz zmrtvýchvstání kdysi prakticky vysídlené vesnice na česko-polské hranici se tyčí na stráni nad ní. Opravený kostel svítí novou žlutou omítkou, na první pohled upoutá jeho moderní vzdušná střecha vyrobená ze skla a dřeva. Opravený je i působivý interiér se zavěšenou grafikou Panny Marie, vznášející se na místě pomyslného oltáře.
Ještě před dvanácti lety přitom z kostela, do něhož kdysi přicházely tisíce poutníků, stály jen obvodové zdi. Dnes ho jezdí obdivovat desetitisíce lidí ročně. Podobně se proměnil celý Neratov.
Po prohlídce kostela mohou turisté sestoupit podél obnoveného jabloňového sadu a penzionu do restaurace u hlavní silnice. Nebo se občerstvit v blízké kavárně, která sídlí v opravené bývalé škole s výrazným nápisem Sdružení Neratov na bílé fasádě. Tady se vyplatí zastavit nejen kvůli kávě.
Sdružení, založené v devadesátých letech místním farářem a několika přistěhovalci z Prahy a Českých Budějovic, stojí za nevídanou proměnou, kterou kdysi zdevastovaná sudetská obec v posledních dvaceti pěti letech prošla. Na původně úzkou skupinu lidí tehdy nenápadný půvab neratovského údolí zapůsobil natolik, že se sem rozhodli přistěhovat. Dnes vedou organizaci s více než stovkou zaměstnanců.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.