Když Zdeněk Škromach navrhuje zvýšení tolerance alkoholu při vykonávání jakékoli činnosti, je třeba pozvednout obočí. Senátor je živým důkazem, že člověk pod vlivem dělá dost často blbosti. A nezřídka i nebezpečnější než Škromachův nedávný výstup, kdy po chlapácké konzumaci polonahý z bazénku blábolivě vyzýval k zapalování ohňů proti uprchlíkům.
Na druhou stranu − pokud Škromach pléduje za toleranci jisté hladiny alkoholu u cyklistů, má pravdu. Dosavadní česká nulová tolerance je pokrytecká. Nikoho moc nechrání, jen otevírá prostor pro buzeraci. Když si dáte v bufetu při cyklovýletě dvě sklenky vína, potenciálního vraha ani sebevraha to z vás neudělá. Naprostá většina nehod způsobených cyklisty padá na vrub těch, kdo se před jízdou ožerou jak dogy, nikoli těch, kteří si dají jedno dvě na žízeň. Navrhovaná tolerance 0,8 promile proto není přitakáváním magorům. Kdo je schopen se před jízdou zlít, jak zákon káže, udělá to, ať už je limit jakýkoli. Nezastaví ho nic. Nastavení jisté tolerance je jen a jen vstřícností vůči normálním lidem.
Bez problémů to chápou zákonodárci v naprosté většině Evropských zemí. Skoro všude si uvědomují, že kolo není ani zlomkově tak nebezpečné jako auto, takže na cyklistu není možné pohlížet stejně jako na řidiče dvoutunové ocelové příšery. V Rakousku, které je nám kulturně nejblíž, můžete mít na kole 0,8 promile. Není důvod, proč u nás trvat na nulové toleranci, leda bychom si mysleli, že Češi jsou, na rozdíl od jiných Evropanů, nevyléčitelně nezodpovědní ochlastové. Taková míra sebepodceňování snad ani není potřeba.
Dosavadní pokrytectví vynikne, zejména když se podíváme na cyklomapu Česka. Nejpopulárnější jsou jihomoravské vinařské cyklostezky, jejichž stavba a údržba se těší rozsáhlé podpoře z veřejných zdrojů. Chceme si namlouvat, že na vinařskou cyklostezku jezdí turisté jen proto, aby obdivovali scenérii vinic, prohlíželi si etikety a maximálně přičichli ke špuntu? To snad ne. Prostě se jede, tu a tam se popije, v pohodě, v klidu. Problém tady není pití, problém je ujetá represe. Nynější "preventivní" policejní akce na cyklostezkách, kdy jsou cyklisté nuceni funět do trubiček a dostávají pokuty za 0,3 promile, jsou asi tak smysluplné, jako kdyby policisté kontrolovali, jestli nemají rekreanti o fous přefouknuté pneumatiky. Kdo dokáže takovou "prevenci" odlišit od buzerace, ať se přihlásí.
Je dobře, že Senát Škromachův nápad podpořil. Vtípky typu: "Ten, co nedokáže pod vlivem udržet myšlenku, se zastává těch, co se nedokážou pod vlivem udržet na kole", jsou tentokrát mimo. Doufejme, že to dojde i poslancům a zbytečná buzerace cyklistů v Česku konečně skončí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist