Právě ukončené studentské volby jsou dobrou příležitostí vrátit do hry otázku, zda nesnížit hranici pro aktivní volební právo na 16 let. A při zvážení všech pro a proti zní odpověď: Ano, udělejme to co nejdříve. Přinese to vyšší úroveň demokratické participace, dojde k oživení politiky a odstraní se nelogičnost v právním systému.

Ale nejprve k vlastním studentským volbám, projektu organizace Člověk v tísni. V těch letošních "krajských" vyhrála u studentů Pirátská strana se zelenými (8 krajů), následovaná hnutím ANO (3 kraje), TOP 09 (Praha) a SPD Tomia Okamury (1 kraj). Uspěla i další protiimigrační uskupení, ve většině krajů by se dostala do zastupitelstev. Není to překvapivé: patnácti- až osmnáctiletí volí radikálně, tradiční strany, zejména ČSSD propadají.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se