Podnik, který zaměstnává více lidí s postižením, může na každého z nich dostat od státu měsíčně příspěvek až 8800 korun. Částka výrazně vzrostla − o patnáct stovek − už od letošního ledna a další zvýšení by mělo nastat i v roce 2017. S nárůstem o dalších 700 korun počítá novela zákona o zaměstnanosti, kterou chystá ministerstvo práce.

Vláda se tím snaží podpořit firmy, aby ve svých řadách dávaly invalidům víc šancí. Zároveň jde o výsledek kompromisu, na němž se dohodla tripartita, tedy zástupci odborů, vlády a podniků − od ledna by se měly sjednotit sazby minimální mzdy pro běžné pracovníky i pro ty s postižením, invalidé ji dosud měli o 600 korun nižší. Kabinet Bohuslava Sobotky bude o návrhu na růst minimální mzdy na 11 tisíc měsíčně (jde o zvýšení o 1100 korun u zdravých lidí a o 1700 korun u postižených) rozhodovat tuto středu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se