Zatímco nakupovat mohou Češi už běžně v e-shopech, stejně jako platit přes internetové bankovnictví, k lékařům stále volají v ordinačních hodinách a pro léky si chodí s papírovým receptem v ruce.
Výjimkou je Vysočina, kde již elektronické zdravotnictví funguje. Do ambulancí pěti tamních nemocnic se lidé objednávají přes internet, lékaři vydávají elektronické recepty a nemocnice mají jednotný systém pro nákup léků a zdravotnického materiálu. Ke stejnému cíli směřuje ministerstvo zdravotnictví, které pracuje na tom, aby zdravotní péče byla on-line v celém Česku, nejen na Vysočině.
53 tisíc
uživatelů je registrováno v systému elektronického objednávání do ambulancí nemocnic v kraji Vysočina.
Je to o dva tisíce víc, než kolik obyvatel má krajské město Jihlava.
"Zatím nejúspěšnější projekt je výměna zdravotnické dokumentace. Navrhla ji záchranka, protože chce vidět data pacientů, které zachraňuje," popisuje postup na Vysočině Petr Pavlinec, který na krajském úřadě odpovídá za IT. Sdílenou databázi spustil kraj v roce 2010.
Teď ji využívají nejen záchranná služba a všechny nemocnice na Vysočině, ale i některá zdravotnická pracoviště za jejími hranicemi. Správci už začali databázi propojovat s dalšími systémy v republice, teď je čeká zprovoznění mezinárodní výměny dat, která pomůže českým pacientům v zahraničí.
Vysočina se zavázala, že Česko zapojí do projektu Evropské unie, na kterém pracuje dalších devatenáct zemí. "Systém musí být nejpozději do tří let v provozu," říká Pavlinec s tím, že rozpočet pro přípravu v Česku je 448 tisíc eur, tedy více než 12 milionů korun, a velkou část zaplatí unie.
E-recept
Elektronické recepty budou povinné od roku 2018.
Lékaři už dnes mohou vydávat kódy, které jde vytisknout na papír, nebo poslat e-mailem či SMS zprávou.
Vzniká také jednotný lékový záznam pacienta, v němž lze kontrolovat, zda se pacientovi účinky užívaných léků nekříží.
Národní centrum
Úřad bude mít za úkol koordinovat a rozvíjet další digitalizaci českého zdravotnictví.
Registry
Anonymní data z registrů chce ministerstvo využívat k plánování zdravotnictví. Sdružovat budou data o péči o pacienty, stejně jako údaje o lékařích a sestrách.
Elektronická identita
Podle autorů národní strategie je potřeba ohlídat, že člověk nakládající s citlivými daty pacientů je skutečně zdravotník.
Jednotný přístup
Přístup pacientů ke službám elektronického zdravotnictví má být jednotný a co nejvíce podobný službám elektronizované veřejné správy.
"Když se budete léčit v zahraničí, tak se bude moci lékař, který vám poskytuje péči, podívat na vaše základní údaje. Třeba o alergiích, prodělaných těžkých chorobách a podobně," popisuje smysl projektu hejtman Vysočiny, lékař Jiří Běhounek.
Ten začal elektronizaci zdravotnictví ve svém kraji prosazovat hned, jakmile se ujal funkce hejtmana před osmi lety.
"Svět se v této oblasti neuvěřitelně posouvá, ale v Česku pořád kulháme," říká hejtman. "Je tady příliš mnoho kolejí a žádné nádraží," upozorňuje, že chybí centrální plán a jednotné řízení.
Jednotný postup v budování elektronického systému zdravotnictví má v blízké budoucnosti zajistit národní strategie, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.
"První verze je po dvou letech hotova. Brzy bychom ji měli předložit vládě," říká Martin Zeman, jenž má dokument na starosti.
Konečně by tak měly začít fungovat třeba elektronické recepty, které se zatím v Česku využívají málo. Lékaři je budou muset vydávat od roku 2018. Proti jejich povinnému vydávání ale protestuje Česká lékařská komora a hájí se tím, že především starší lékaři nemají v ordinacích počítač s připojením k internetu. "Argument, že dneska někdo nemá počítač, je pro mě nepřijatelný," reaguje hejtman Běhounek.
Jedna z nemocnic v jeho kraji, v Novém Městě na Moravě, začala e-recept ve velkém využívat letos v červnu.
"Vydávat e-recepty můžeme téměř ve všech ambulancích a naši lékaři to tak dělají. Léky si pak mohou lidé vyzvednout v nemocniční lékárně, stejně jako ve všech lékárnách v okolí," popisuje mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl a dodává, že s novinkou zatím nejsou žádné problémy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist