Co má společného anonymní kapitán v Libérii registrované kontejnerové lodi Mongoose Hunter, která včera mířila Malackým průlivem, přes nějž jde třetina světového obchodu, k Singapuru; zakladatel úspěšného estonského start-upu Fits.me Heikki Haldre, který loni firmu úspěšně prodal; a Radek Stuchlík, obchodní ředitel kolínské čokoládovny Chocoland, která finišuje s výrobou vánočního zboží pro svůj nejúspěšnější exportní trh v USA a Kanadě?

Všichni tři využívají globalizace, tedy otevřeného světového obchodu s čímkoli si člověk vymyslí. To, že mohou obchodovat, najít si kdekoli zákazníka, že se zboží dostane bezpečně kamkoli na světě a že za něj dostanou zaplaceno, je unikátní situace v historii planety. Tento systém obchodu mohl vzniknout jedině díky tomu, že se většina zemí po druhé světové válce pod vedením USA rozhodla, že je pro ně výhodnější nedávat najevo svoji moc násilím, ale penězi. I studenou válku USA vyhrály díky tomu, že Sovětský svaz uzbrojily a staly se atraktivnější a výkonnější ekonomikou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.