Tuzemské banky jsou ve složité situaci. Na jedné straně ČNB stále nepolevuje ze své extrémně uvolněné měnové politiky s cílem podpořit inflaci a ekonomický růst, na druhé straně bankám nepřímo podsekává větev, na které balancují. Uvolněná politika má za následek dlouhodobý pokles úrokových sazeb. Banky se pak ve snaze vykompenzovat propad úrokových výnosů snaží navyšovat objemy poskytnutých úvěrů.

Centrální banka se však začíná obávat přehřívání trhu, a proto na banky navaluje další omezení. Letos už dvakrát zvýšila požadavek na výši kapitálu. Banky tak musí povinně držet stále více peněz, které jim pak chybí na výplatu dividend. Klasické dividendové stálice pomalu pohasínají.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se