Předmětem pobouření na sociálních sítích se zpěvák Sting stal neprávem. Ano, během sobotního koncertu v pařížském klubu Bataclan, jejž znovuotevřel téměř rok po teroristických útocích, skutečně zazpíval píseň zvanou Inšalláh, arabsky Přeje-li si to bůh. Ani omylem však nenaznačoval, že vražda devadesáti lidí v Bataclanu byla vůlí boží.
Kdo si Angličana Stinga poslechl, jak v Bataclanu plynulou francouzštinou píseň vysvětluje, pochopil, že je napsaná z pohledu uprchlíků mířících na lodi do Evropy. Že Sting jen volá po tom, aby s nimi měli soucit také ti, kdo v Bataclanu někoho ztratili. Abychom zkrátka neztotožňovali muslimské uprchlíky s teroristy, kteří se islámem jen zaštiťují.
"Představte si, že na té lodi sedíte se svými dětmi," pravil zpěvák, jenž pro tu představu leccos udělal. V létě hrál v Berlíně se syrskými migranty a uspořádal koncert pro izraelskou nadaci, která uprchlíkům v Evropě pomáhá.
Zpěváka, jehož nové album nazvané 57th & 9th s písní Inšalláh se od pátku prodává také v Česku, v Bataclanu doprovázel trumpetista Ibrahim Maalouf. Podobně jako dnešní syrští migranti také Maalouf kdysi z Libanonu prchal před válkou. A po loňských útocích v Bataclanu měl nepříjemný zážitek, když mu pařížská policie na nádraží sebrala pas a kvůli "podezřele dlouhým vousům" ho dvě hodiny vyslýchala jako potenciálního teroristu.
Proslulého trumpetistu, jehož policisté redukovali na vousy a snědší barvu pleti, to značně ponížilo.
◼ Nové Stingovo album nazvané 57th & 9th těžko dosáhne srovnatelného komerčního úspěchu, jako když zpěvák roku 1999 prodal přes sedm milionů kopií desky Brand New Day.
◼ Dnes se Sting živí především koncertováním. Na výplatní pásce má přes 100 manažerů, právníků a asistentů. Britský list Daily Telegraph jeho jmění letos odhadl na 400 milionů dolarů.
◼ Část výdělků Sting každoročně věnuje své nadaci, která už přes čtvrt století pomáhá chránit deštné pralesy před kácením.
◼ Zpěvák se také už od 80. let angažuje v projektech Amnesty International či charitativních koncertech Live Aid.
Zkušenost migranta, byť jen ekonomického, má také Sting. Na nové desce zpívá o tom, jak se vzdal učitelské dráhy a se "starou kytarou, zápisníkem plným písní a hlavou plnou snů" putoval pět set kilometrů na jih, hledat štěstí a nový život v Londýně − než o mnoho let později zamířil do New Yorku.
Takže nová deska "dvojnásobného migranta" Stinga je skladeb o cestování plná přirozeně. Též se ale dotýká toho, co cesty podněcuje. Album vrcholí akustickou baladou věnovanou novináři Jamesi Foleymu, jehož život a hlavu předloni utnuli popravčí Islámského státu − titíž, před nimiž dnes Syřané prchají do Evropy.
V další nové skladbě Sting dává migrační krizi do souvislosti s globálním oteplováním. Dělá to chytře: pateticky doslovný apel na světové lídry posunul do satirické roviny. A anglickou obdobu rčení "venku padají trakaře", v níž se hovoří o psech a kočkách pršících z nebe, Sting hravým rýmem doplnil o žáby − tedy biblický obraz z deseti ran egyptských.
Než jako o politické desce se o nahrávce 57th & 9th přesto hovoří hlavně jako o Stingově návratu k rocku. Možná kvůli autorskému bloku, možná proto, že nechtěl stále dělat totéž, zpěvák uplynulých třináct let překvapoval − natočil orchestrální desku, již naživo uváděl s Českým národním symfonickým orchestrem, kvůli albu renesančních písní se naučil na loutnu, nahrál sbírku anglických koled a předloni se s muzikálem The Last Ship dostal až na Broadway.
Rockovou hudbu sice nenatáčel, ale vytrvale ji hrál na koncertech, včetně let 2007 a 2008, kdy oživil slavnou sestavu Police z 80. let.
Trio kytara, baskytara a bicí, které tvoří základ nové desky, může Police připomenout energií a syrovostí. Ale Stingovou největší předností jsou nadále písně, které rockový drajv mísí se znalostí jazzu, lichých rytmů či funkcí kontrapunktu v klasické hudbě.
Něčemu se Sting věnoval už před érou Police, kdy hrával v jazzových klubech a divadlech, na výletních lodích, a dokonce ve stripklubech. Třeba o každodenním studiu Bachova kontrapunktu však mluví teprve odnedávna.
Sting začínal jako kytarista, ale přešel na baskytaru, na niž se doprovází také na novém albu. Hrává palcem a dvěma prsty, jen v komornějších sestavách typu Police, kde basa musí vyniknout, využívá trsátko. Už jen příležitostně bere do ruky osmistrunnou či bezpražcovou basu, v čemž za svůj vzor vždy označoval Jaca Pastoria, ale nadále ve svých basových linkách nechává spoustu volného místa – ostatně před několika lety Sting na hudební škole Berklee přednášel o významu ticha v hudbě.
V pětašedesáti letech je hráčsky stále ve formě, možná i díky nedávné plazmové operaci kloubů na prstech.
Také kouzlo jeho nových písní tkví v tom, že Sting je zpívající basista − na nástroj hraje spodní tóny, jako zpěvák však proti nim zároveň vede melodii, tedy svrchní linku. Svůj tenorový hlas s noblesní výslovností si šetří, díky čemuž i bez falzetu stále dosáhne na vysoké tóny.
Sting
57th & 9th
Cherrytree, Interscope, A&M Records / Universal Music, 2016
Nezvykle si Sting tentokrát nenazpíval dvojhlasy sám, nýbrž angažoval začínající trio mužů z amerického Texasu zvané Last Bandoleros. Jejich vokály Stingovým skladbám dodávají jinou barvu. A na syrovém vyznění rockových písní má zase podíl zpěvákův nový manažer Martin Kierszenbaum, jenž produkoval třeba první desky Lady Gaga.
Kierszenbaum je ovšem vystudovaný klavírista − také na Stingovu novinku přispěl hrou na varhany.
Instrumentálně na albu vynikají Stingův dlouholetý bubeník Vinnie Colaiuta a zejména kytarista Dominic Miller, jenž například v rockové skladbě Petrol Head důsledně hlídá riff, zatímco druhý kytarista Lyle Workman sloky podbarvuje dravými vyhrávkami.
Nejpůsobivější moment však přichází v písni If You Can't Love Me, kde Millerovu repetitivní hru v lichém rytmu přehluší úchvatná dynamika, přibývající vrstvy nástrojů, které vygradují a zase odezní, vyprovázené lehkým klavírem. Přesvědčivý důkaz, že Stingova kombinace rocku a jazzových harmonií se ještě nevyčerpala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist