V New Yorku roku 1926 zastavuje další ze zaoceánských lodí. Ale mladík s kufrem, který z ní vystoupí, nepřijíždí hledat americký sen. Mlok Scamander, hlavní hrdina nového filmu ze světa Harryho Pottera, v kufříku přiváží věci tak nevídané, že z nich Amerika brzy padne na kolena.

Snímek nazvaný Fantastická zvířata a kde je najít, který právě vstupuje do kin, nemá oporu v knižní předloze J. K. Rowlingové. Nejslavnější spisovatelka dneška tentokrát poprvé napsala přímo filmový scénář. Vypráví o době, kdy v Bradavicích sice už řediteluje Brumbál, ale brýlatý kouzelník Potter zatím "chodí po houbách" a ještě dlouhá desetiletí bude. Stydlivý hoch Mlok Scamander v podání Eddieho Redmayna však je od prvních scén nového filmu plnohodnotnou náhradou.

Když z Mlokova kufříku poprvé vykouknou dvě černé tlapky, divák zbystří. A když z něj unikne podivný tvor zvaný Hrabák s vizáží ptakopyska a s nezdolnou touhou požírat peníze a cenné věci, získá si plnou pozornost meziválečného New Yorku i filmového publika.

Kouzelník Mlok nepřiváží do Ameriky, kde panuje prohibice, jen kufřík plný fantastických tvorů, ale také zvyklosti, které se pranic nelíbí Magickému kongresu Spojených států, místní obdobě Ministerstva kouzel.

Film, za nímž stojí režisér David Yates zodpovědný za poslední čtyři potterovské snímky, má opačný problém než nejnovější díly filmové série o kouzelníku Potterovi. Ty se snažily čím dál uspěchaněji odvyprávět obsáhlý děj stále tlustších knih, ve Fantastických zvířatech má naopak většina scén svůj čas i půvab.

Film

Fantastická zvířata a kde je najít
Režie: David Yates
Distribuce v ČR: Freeman Ent., premiéra: 17. listopadu

Ať už chlupatý Hrabák zrovna vykrádá newyorskou banku, miniaturní stromeček Kůrolez odemyká pouta na rukou hrdinů či obří nosorožcovitý tvor Třaskavec nechává svým toxickým rohem vše kolem vybuchovat, z filmového plátna vyzařují emoce i euforické nápady. Mlok se postupně potká s trojicí dalších hrdinů, s nimiž posléze potáhne za jeden provaz. A byť se brzy objeví i dosti předvídatelný nepřítel, jako by se mezi jednotlivými kouzelnickými čísly, která někdy doslova vypadávají z Mlokova kufříku, jindy se naopak celá odehrávají v jeho vnitřku, poněkud zapomnělo na příběh a plastičtější postavy.

Film je prvním z plánované pětice děl. Sice se tu obyčejným smrtelníkům mudlům říká nečarové, ale jinak jde o dílo plné odkazů na bytosti a jevy dobře známé potterovským fanouškům. Film umí být vtipný i děsivý − obsahuje hrůzostrašnou scénu chystané popravy i temné bytosti, které doslova prorůstají chmurným New Yorkem. V něm panuje až příliš mnoho pravidel, ať už ve světě kouzel, nebo v tom běžném lidském.

Některé scény k vyvolání čarovné atmosféry nepotřebují magii, stačí, když nocí kolem udivených hrdinů proběhne pštros, který nejspíš unikl ze zoo vinou řádění fantastických zvířat z Mlokova kufříku. Ale pod vahou jednotlivých, rozbujelých, rychle se střídajících triků se ztrácí pocit z objevování jednotného světa, který by svou velikostí přesahoval plátno.

Fantastická zvířata mají přitom podobný potenciál jako první díly Star Wars, které mistrně dokázaly navodit dojem, že vše v jejich světě má mnohem hlubší pozadí a že za každou bytostí, která se mihne scénou, je celá planeta, kterou obývá. V chaosu Fantastických zvířat, v němž se neustále jako "mávnutím kouzelnické hůlky" skáče z prostředí do prostředí, podobný efekt zůstává nevyužit.

Přesto jde o start série, která láká k dalším návštěvám. První pokračování se chystá na přespříští rok. Snad zužitkuje schopnost "jedničky" očarovat a dojmout diváky jednotlivými triky, ale navíc si najde čas věnovat se naplno svým hrdinům.