Firma Lamberga, český výrobce LED svítidel, úspěšně působí na Slovensku, kde města využívají pro modernizaci osvětlení evropské fondy. Podnik zde vytváří polovinu svých prodejů. Stárne i veřejné osvětlení v Česku a bude nutné ho vyměnit. Většina svítidel, která mají životnost kolem čtyřiceti let, doslouží mezi roky 2020 a 2025. Města a obce bude jejich modernizace stát miliardy. Investice sice odkládají, ale nakonec se jim stejně nevyhnou. O trh se zajímají energetické společnosti.
Podle předsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Jiřího Skály vlastní města a obce celkem 1,4 milionu svítidel. Hodnota celého systému osvětlení v zemi se odhaduje na 70 miliard korun. "Celý systém ročně potřebuje investice jednu a tři čtvrtě miliardy, reálně do něj jde 600 milionů," řekl HN Skála. Dalších 15 miliard korun je podle něj potřeba jako injekce na zvýšení bezpečnosti na silnicích.
Kromě špatného stavu světel kolem silnic chátrá i systém osvětlení na sídlištích ze 70. let. "Dvě třetiny tohoto osvětlení budou ve špatném stavu," odhaduje výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Jen Praha jich má nyní ve špatném stavu asi třetinu.
Snahou zlepšit stav veřejného osvětlení je návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zvýšení rozpočtu programu Efekt, jenž je zaměřen na úspory energií. "Pro příští rok se počítá s rozpočtem ve výši 120 milionů," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba. Peníze z něj půjdou na výměnu svítidel veřejného osvětlení za moderní. Cena jednoho LED světla se pohybuje v řádu tisíců korun.
Možností, jak v budoucnu hradit modernizaci osvětlení, mohou být peníze, které poskytují Norsko či Švýcarsko jako kompenzaci za přístup na jednotný trh EU. "Tam je slušná šance něco vyjednat, protože tyto státy berou životní prostředí jako důležité téma," myslí si Jiránek.
Ochotě českých měst investovat do veřejného osvětlení nenahrává ani oproti minulým letům nižší cena elektřiny. Snižuje se tím váha hlavního argumentu, jímž je úspora peněz. Například 15tisícové slovenské město Levoča, které si veřejné osvětlení rekonstruovalo z evropských dotací, v přepočtu ušetří až jeden milion korun ročně.
Philips prodá na burze 25 procent akcií divize osvětlení. Získat chce až 844 milionů eur - čtěte ZDE
O veřejné osvětlení se zároveň zajímají energetické společnosti. Například koncern ČEZ nabízí městům rekonstrukce osvětlení i možnost, že celý systém odkoupí a bude ho provozovat. Takto už ČEZ modernizoval osvětlení na 80 místech, firma spravuje nebo vlastní 18 tisíc svítidel. "Většina zákazníků jsou obce a menší města. Výše úspor se liší, ale je možné dosáhnout snížení nákladů až o šedesát procent," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
V případě bezpečnosti silnic je největším zdůvodněním pro investice fakt, že nedostatečné osvětlení silnic zvyšuje počet dopravních nehod. Analýza Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení a ředitelství dopravní policie uvádí, že zhoršení osvětlení zvyšuje v noci dopravní nehodovost o 121 procent.
"Horší je osvětlení na silnicích druhé a třetí třídy, které spravují kraje. Tam je osvětlení mezi 20 a 75 procenty," vysvětlil Jiří Skála. Mnohem lepší je stav silnic, které spravuje přímo stát.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist