Když si policisté před dvěma lety stěžovali, že jim teče do nových bot, vypadalo to, že vše vyřeší jednoduchý trik: známá oděvní firma Blažek jako dodavatel 57 tisíc kusů kanad nechala boty nakrémovat. A zdálo se, že je po problému.
Jenže v té době už běželo detektivní vyšetřování téhle zakázky, v níž policie nakoupila od společnosti Blažek Praha boty za 75 milionů korun. A minulý týden Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů a dalších uniformovaných složek, obvinila kvůli tomuto tendru dva důstojníky z policejního prezídia, výrobního ředitele firmy Blažek, jednu z nejuznávanějších znalkyň v obuvnickém oboru a také společnost Blažek Praha, jednu ze součástí celého holdingu podnikatele Ladislava Blažka, jako právnickou osobu.
Podle vyšetřovatelů všichni dobře věděli, že policie se chystá nakoupit nekvalitní boty. "Je prokazatelné, že společnost Blažek Praha uváděla zadavatele zakázky v omyl, že mu dodává boty v požadované kvalitě," stojí v textu obvinění, které HN získaly.
72,5 mil. Kč
byla hodnota zakázky z roku 2012 na dodávky 51 665 párů letních a zimních vysokých bot pro policisty.
4
lidi a celou firmu Blažek teď viní Generální inspekce bezpečnostních sborů z podvodu.
Tvrdí, že firma vědomě dodala jinou obuv, než stálo v podmínkách soutěže.
750 metrů
ujdou v dešti v těchto botách policisté, než se obuv promáčí.
Tvrdí to vyšetřovatelé případu na základě znaleckých testů.
Firma Blažek se brání, že jí všechny vlastnosti bot policejní nákupčí předem písemně schválili.
Z 48stránkového dokumentu je zřejmé, že ještě půjde o tuhou právní bitvu, kde budou hrát hlavní roli posudky a výklady paragrafů. Vyšetřovatelé totiž nemají odposlechy ani podobné důkazy.
Vše stojí hlavně na "papírech" a rozboru toho, jak se zakázka odehrála a proč podle některých expertů nejsou boty správně vyrobené.
A firma Blažek i proto obvinění z podvodu, za nějž můžou jít aktéři až na osm let do vězení, nerozumí. Mimo jiné z toho důvodu, že z desetitisíců dodaných bot si policie stěžovala na kvalitu jen u zlomku.
"Máme zhruba 150 až 200 reklamací," diví se ředitel firmy Jan Vácha.
"Gore-Tex prosím − ale za pět tisíc"
Vyšetřovatelé generální inspekce v obvinění dělí podvod na několik částí. Za prvé, policisté z odboru veřejných zakázek šli údajně společnosti Blažek na ruku − prý dělali vše pro to, aby značka, známá hlavně pánskými oděvy, tendr vyhrála. Ačkoli podle názoru vyšetřovatelů firma nesplnila podmínky tendru a zodpovědní policejní úředníci ji měli vyřadit.
Vše se točí především kolem stélky boty, tedy lidově vnitřní vložky. V podmínkách tendru, říkají kriminalisté, byla kožená, v botách od Blažka se ale nakonec objevila textilní. Ostatně firma Blažek to uváděla i v některých dokumentech k zakázce. Generální inspektoři si ovšem pořídili znalecké posudky, podle nichž tahle stélka není vhodná − víc se v ní například potí noha a není tak pružná.
"Ano, byla naše chyba, že jsme v dokumentech původní nabídky do soutěže uvedli, že předložený vzorek obsahuje koženou stélku. Ale to byla administrativní chyba v technické specifikaci, nikoliv záměr někoho poškodit," říká ředitel společnosti Vácha. A argumentuje i podmínkami soutěže: stojí v nich, že dodavatel může použít i jiné řešení než podle dokumentace, pokud botě zůstanou stejné vlastnosti.
"Zadávací dokumentace připouštěla, že můžeme použít jiné obdobné řešení," vysvětluje. A podle ředitele Váchy není u kožené a textilní stélky rozdíl.
Firma se také ještě v průběhu zakázky ptala policistů, jestli může použít jinou stélku.
Protože u většiny bot (celkem policie nakupovala tři druhy) nebylo jasně dané, z jakého mají být materiálu. Dostala odpověď, že je to možné. Opět s dodatkem, že ale musí mít požadované vlastnosti.
Ostatně firma se bude teď během dalšího vyšetřování hájit tím, že o celé zakázce průběžně policii informovala. Hlavně o tom, jaké změny chce na botě dělat. "Všechny změny nám policie předem odsouhlasila schválením referenčního vzorku obuvi před samotným zahájením výroby. Nechápu, proč jsme obviněni," nerozumí ředitel Vácha.
Policisté zodpovědní za průběh zakázky tenhle nedostatek ale podle vyšetřovatelů ignorovali. Stejně jako fakt, že bota měla slabší zateplení, než policie požadovala. A ani povrch obuvi nebyl tak odolný proti vodě, jak by měl být.
Bota se podle obvinění v dešti promáčí už po ujití 750 metrů.
Ředitel Vácha z firmy Blažek na to namítá, že zhruba u pěti tisíců párů to spravilo už zmíněné nakrémování. A upozorňuje, že zakázka zněla na běžné letní a zimní boty − ne na speciální outdoorovou obuv s goretexovou membránou určenou do skutečně extrémních podmínek. "Pak není problém dodat botu za pět šest tisíc. Tohle je ale bota za devět stovek," počítá Vácha.
Konkurence: Nemohli jsme mlčet
Třetí pochybení vidí generální inspektoři v podrážce. Když firma Blažek dodala vzorek boty ke schválení, neměla požadovaný dezén. Opět: podle vyšetřovatelů měla být společnost proto ze zakázky vyloučena.
Firma Blažek dnes právě kvůli potížím s podrážkou říká, že celé stíhání je výsledkem konkurenčního boje.
Když se zjistilo, že podrážka nemá správný vzorek, policie doporučila, ať firma vyrobí takový, jaký už roky na botách používá. Jenže se ukázalo, že tenhle dezén má úředně chráněný společnost Prabos, konkurenční výrobce bot.
Firma Blažek si ho tak musela od Prabosu koupit za šest milionů, aby se v soutěži udržela. A Prabos pak ještě podal kvůli zakázce trestní oznámení, které stálo na začátku dnešního obvinění pro podvod.
"Nemohli jsme tehdy mlčet. Každá další zakázka, kterou by policie od té doby dělala, by byla benevolentnější. Nikdo by už nedbal na to, co je v podmínkách zakázky napsané," říká dnes šéf představenstva firmy Jaroslav Palát.
Stíhaná je i znalkyně obuvi
Generální inspekce obvinila také znalkyni Marii Ordeltovou − tvrdí, že její laboratoř boty doporučila ke koupi. "Uvedeným jednáním došlo k tomu, že Ing. Ordeltová napomohla společnosti Blažek Praha nadále dodávat obuv ošizenou na kvalitě," píše se v obvinění.
Ordeltová se o případu nechce dopodrobna bavit, popírá ale, že policii radila, co koupit a co ne. Potvrzuje však, že posuzovala, jak vzorek bot, ještě před samotnou dodávkou, vyhovuje zhruba třiceti parametrům, včetně třeba absorpce vody. "Za tím si stojím. Jaké boty nakonec policie dostala, za to ručit nemůžu," říká znalkyně Ordeltová.
Vyšetřování případu mimochodem ukázalo, jak policisté tehdy v roce 2012 na zakázku spěchali. Někteří členové výběrové komise navrhovali, aby se boty nejprve vyzkoušely v praxi − a teprve pak je policie nakoupila ve velkém. Nápad byl zamítnutý s tím, že na to není čas.
Generální inspektoři ale vyslechli jako svědky armádní nákupčí výstroje, kteří potvrdili, že u vojáků pořizují vybavení jinak. Sice vše trvá déle, zato dlouhodobě zjišťují, jestli bude mužstvu oblečení nebo obuv opravdu sedět. Před poslední velkou zakázkou na boty probíhalo tři roky testování a boty na zkoušku nosily dva tisíce vojáků.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist