Stavební bytové družstvo Praha v posledních letech ve spolupráci s developerem Finep dostává svému názvu a byty si pro lidi opět po delší odmlce nechává stavět. Družstvo chce nyní vyzkoušet nový model výstavby bytů, díky němuž by dosáhlo u banky na levnější úvěr "pod úrovní" běžných hypoték. V rozhovoru s HN to říká Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha, jež patří mezi největší správce bytů v České republice. Stará se o více než 20 tisíc bytů a garáží, v družstevním vlastnictví je ale jen zlomek − asi 500 bytů.
HN: Propagujete družstevní formu bydlení, ale lidé až na výjimky touží byt vlastnit. Přitom družstvo má podle vás výhodnější pozici při jednání s neplatiči. Proč tedy lidé dál převádějí byty do osobního vlastnictví?
Po roce 2000 se převedla drtivá část našich bytů, dnes už se jich převádějí jen desítky ročně. U nových bytů, které stavíme s Finepem, zažádalo o převedení do vlastnictví deset patnáct procent zájemců, ostatní zůstávají členy nově založených družstev. Chystáme ale model, kdy umožníme převedení bytů nejdříve po uplynutí pěti let lidem, kteří o to projeví zájem. Inspirací jsou pro nás kolegové z bytového družstva Pokrok. Postavili třicetibytový dům s podmínkou, že byty nebudou pět let převáděny. Po uplynutí této doby členy oslovili, jestli mají zájem o převod bytu do vlastnictví, a nepřihlásil se nikdo.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.