Gabriela Horáčková, bývalá přítelkyně Marka Dalíka, je ve dvojím ohni: Lobbista, který si nyní odpykává čtyřleté vězení za podvod v kauze Pandur, chce, aby mu vrátila půjčku 6,5 milionu korun. Horáčková se hájí, že šlo o dar. Pokud ale uspěje, může jít o Pyrrhovo vítězství. V tom případě jí totiž hrozí stíhání a až osmileté vězení za krácení daní.

Válka obou začala před třemi lety, když se po zhruba osmiletém přerušovaném vztahu definitivně rozešli. Dalík vzápětí kontroval: K Obvodnímu soudu pro Prahu 7 podal žalobu, v níž žádá vrácení půjčky. A doložil to tím, že u transakce, jíž převáděl v lednu 2011 na Horáčkovou 6,5 milionu, byla v rubrice účel platby uvedena půjčka.

"Je to velmi silný argument," poukázala na jednání počátkem prosince soudkyně Renata Poláková. Podle ní je na Horáčkové, aby dokázala, že to půjčka nebyla. Dalíkova expřítelkyně si stojí za tím, že to byl od počátku dar. "On tvrdil, že to musel napsat, kdyby se finanční úřad ptal, kde jsem na to vzala peníze," uvedla Horáčková, která navrhla předvolat svědky z řad jejich společných známých. Před nimi se prý chlubil, že jí byt koupil.

Podle Horáčkové měl navíc Dalík tolik peněz, že by bylo nelogické, kdyby jí uvedenou sumu půjčoval.

Jenže pokud Horáčková před soudem se svojí verzí uspěje, zdaleka nemá vyhráno. Hrozí jí totiž až osmileté vězení za krácení daní. "Pokud bude v řízení prokázáno, že se jednalo o simulované darování, pak bude existovat důvodné podezření, že na straně žalované (Horáčkové) mohlo dojít ke zkrácení daně," uvedla soudkyně Poláková s tím, že pak je povinna na to upozornit policii.

6,5 milionu

chce vrátit Marek Dalík, bývalá pravá ruka premiéra Mirka Topolánka, po Gabriele Horáčkové. Ona ale tvrdí, že to byl dar.

Dalíkova expřítelkyně před soudem připustila, že darovací daň nezaplatila. Argumentovala tím, že žila s Dalíkem ve společné domácnosti, a proto se jí zdanění netýkalo. "Řekla, že z toho platit daň nemám, protože žijeme ve společné domácnosti," hájila se před dvěma týdny u soudu.

Jenže sama Horáčková v žalobě potvrdila, že v době, kdy uvedený dar dostala, s Dalíkem nežila − pět měsíců předtím se rozešli a uvedený "dar" ji měl přimět k tomu, aby se k němu vrátila. Přerušení vztahu je přitom klíčové a má vliv na výši daně i hrozící trestní sazby. Kdyby spolu žili nepřerušovaně, činila by dlužná daň 260 tisíc korun a vše by již bylo promlčeno. Takto měla zaplatit přes 750 tisíc − a promlčecí doba je už 10 let.

Horáčková přitom těžko může uspět s tím, že když se dřívější společný život sečte, trval jejich vztah několik let. "Judikáty říkají jasně, že se ta lhůta počítá ode dne darování rok nazpět," říká advokát Martin Bareš. HN se pokusily získat reakci Horáčkové, ale bez úspěchu. Na zaslané e-maily ani po více než týdnu nereagovala a ani nebrala telefon.