Větší či menší rekonstrukci bytu chystá 30 až 40 procent Pražanů, říká v rozhovoru s HN Tomáš Pardubický, generální ředitel firmy Finep. Ten své tvrzení opírá o průzkum mezi klienty této společnosti. Finep, který patří mezi čtyři největší rezidenční developery v Praze, trápí stejně jako prakticky všechny jeho konkurenty pomalé povolování staveb. Kvůli němu se staví méně domů, než kolik by snesla poptávka na trhu, což vede k neúměrnému zdražování bytů.

HN: Když jsme se bavili před rokem, říkal jste, že lidé už jsou ochotni kupovat i dražší byty. Nejsou dnes nové byty až moc drahé?

Jsou moc drahé. Podle mého názoru je to výsledek mnoha faktorů. Čelné místo zaujímá špatná politika Prahy při bytové výstavbě. Ta se musí změnit. Stát a město musí pochopit, že Prahu je zapotřebí rozvíjet. Poptávka po nových bytech je stabilně přes šest tisíc bytů ročně a v letošním roce se vydalo stavební povolení jen na 1600 bytů. V období největšího ekonomického boomu, v období největší poptávky, se nevydávají stavební povolení na byty. A nejenže se vydává málo povolení, ale ještě se prodlužuje proces povolování staveb…

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se
Přehled realitních fondů v Česku