Když se řekne "designové IT", vybaví se asi většině lidí chytré telefony iPhone nebo přenosné počítače MacBook od společnosti Apple. Tím by ale obzor výpočetní techniky, vyvíjené nejen s ohledem na výkon a užitné vlastnosti, určitě neměl končit. Moderní IT zařízení fungují i jako atraktivní doplňky interiéru, které je škoda schovávat do skříně. Aktuálně prodávaná zařízení jsou totiž dnes svými parametry natolik vyrovnaná, že při výběru vstupuje do hry právě i jejich design.

Když vynecháme smartphony, tablety a notebooky, dostupné v téměř nekonečném množství různých designů, zbývá mnoho dalších typů IT zařízení, na jejichž designu si dal výrobce záležet. Srovnatelnost výkonnostních parametrů si uvědomují i sami zákazníci, a proto designu přikládají při svém výběru větší váhu.

"Důraz na vzhled či styl je individuální záležitostí každého kolegy v našem týmu. Osobně mám rád, pokud je hardware nejen výkonný a spolehlivý, ale i designově povedený. U několika kousků jsem se už přistihl, že se snažím vměstnat jejich výkon do potřebné škatulky, abych si obhájil jejich nákup. Funkčnost a výkon u mě ale zatím vždy byly na prvním místě," popisuje Ivan Lukáš, ředitel komunikační agentury Move up.

Stylové bezdrátové připojení

K nezbytné výbavě každé firmy a kanceláře patří bezdrátové připojení k internetu zprostředkované wi-fi routery nebo přístupovými body. Ve všech výkonnostních a cenových katego­riích přitom existuje nepřeberné množství různých modelů routerů, ale už se rozhodně nemusí jednat o šedé nebo černé krabice s vyčnívajícími anténami. Moderní routery svým designem s ostře řezanými rysy připomínají neviditelné stíhačky, existují modely ve tvaru úzkého válce se skrytými anténami nebo elegantní routery opatřené displeji, určenými pro základní konfiguraci sítě nebo třeba zobrazení přihlašovacích informací do bezdrátové sítě pro hosty.

Infografika

Podobně se vyvinul i design přístupových bodů (access pointů), které mohou připomínat požární hlásiče nebo je lze instalovat do zásuvkových krabic na zeď. Vhodné modely lze najít i do památkově chráněných prostor, kde není možné natahovat novou kabeláž a instalovat klasická síťová zařízení.

Za designová IT zařízení si je stále více zákazníků ochotno připlatit, jak uvádí Lubomír Veselý, obchodní ředitel firmy CCV Informační systémy: "Za stylový hardware jsem ochotný něco připlatit, ale omlouvám to jeho kvalitou. Současně je pro mne ale důležitá i otázka srozumitelnosti a ovladatelnosti zařízení. V dnešní době jsme rušeni množstvím různých sdělení a čistota dobrého designu podle mého názoru pomáhá k pochopení práce se samotným nástrojem, proto u elektroniky preferuji jednoduchost a minimalismus."

Data nemusí být v krabici

Moderní kancelář se zpravidla neobejde bez datového úložiště, k jehož obsahu mají zaměstnanci přístup nejen ze svých počítačů, ale třeba také z chytrých telefonů a tabletů. Produkty předních výrobců datových úložišť pro kanceláře a malé firmy jsou svými funkčními a výkonnostními parametry prakticky srovnatelné. Současný vývoj hardwaru je dokonce takový, že výkonnostní parametry dalece převyšují běžné požadavky, takže se někdy zákazníci rozhodnou pro zařízení s nižším výkonem, ale lákavějším designem.

Mluví o tom i Lenka Bělohoubková z firmy Imper, která se zabývá analýzou dat: "Design by mohl převážit některé ostatní parametry zařízení, ale záleželo by asi na tom, o kolik by byla výkonnost či kapacita zařízení nižší. Pokud by se tyto parametry lišily radikálně, pak bych asi sáhla spíše po lepším produktu než po designovém kousku."

Náročnějším zákazníkům jsou proto určena například úložiště bez hlučných ventilátorů nebo vyvedená v lesklém bílém plastu, který lépe ladí s dalšími designovými kousky hardwaru na pracovním stole.

Počítačová bižuterie

Rozsáhlou nabídku designových kousků najdeme mezi výrobky, jako jsou monitory, klávesnice, myši a podobné počítačové doplňky. Právě v této kategorii je ale nezbytné úzkostlivě dbát na to, aby snaze o atraktivní design nepadla za oběť ergonomie zařízení. Různé dělené a zprohýbané klávesnice nebo futuristicky tvarované myši je proto nejlepší si předem důkladně vyzkoušet v praxi − ne vždy totiž práci opravdu zpříjemní.

"Kolegové se sice na stylové novinky rádi osobně podívají a vyzkouší si je, ale mnohem důležitější je, aby hardware fungoval spolehlivě, bez výpadků a nebrzdil práci. Na prvním místě je proto vždy efektivita," dodává Ivan Lukáš z Move up.

Design prodává

Pořízení designově atraktivního vybavení do firmy může mít ještě jiný smysl než udělat radost zaměstnancům. Může vypovídat o filozofii společnosti a pomůže třeba i odvést hovor se zákazníky na jiná než striktně obchodní témata. Myslí si to i Lubomír Veselý z firmy CCV Informační systémy: "Nevím, zda designová IT výbava působí na zákazníky vždy jen pozitivně, ale svůj význam určitě má a myslím, že je dnes důležitější než uzel od kravaty. Určitě působí tak, že vzbuzuje dotazy, ať už na fungování nebo spokojenost, což bývá příjemná debata mimo obchodní záležitosti."

Ivan Lukáš z Move up k tomu doplňuje: "Stylový hardware určitě může vzbudit pozornost, usnadnit zahájení komunikace a uvolnit atmosféru při schůzkách. Určitě ale nepomůže v rychlejší nebo lepší domluvě obchodních případů."

Ve výsledku hodně záleží, na čem a jakým stylem zaměstnanci pracují, a podle toho lze rozlišovat jejich nároky na vlastnosti používaných zařízení. "Máme dva hlavní typy zaměstnanců. Obchodníci, kteří chodí ke klientům, samozřejmě preferují design. Pak máme ale v týmu vývojáře, u kterých je jednoznačný příklon k výkonu a funkčnosti," uzavírá Lenka Bělohoubková z firmy Imper.

Související