Není malých rolí. Není tedy ani malých výtvarných formátů. Takovou repliku můžeme směle vyslovit po přečtení knihy nazvané Josef Váchal, Ex libris a jejich adresáti. Editor Petr Hruška v ní shromáždil a okomentoval několik stovek těchto drobných grafických útvarů, jejichž autorem byl excentrik Josef Váchal.
Ex libris je termín z dávných časů, kdy se knihy jako nositelé názoru a vědění těšily obecné vážnosti nebo alespoň respektu. Do takových knih bylo ctí vlepit malou grafiku a s její pomocí určit, komu svazek patří. Zájem o ex libris býval mezi knihomoly značný, pro Váchala žijícího v letech 1884 až 1969 odtud pramenil podstatný zdroj jeho chudičkých příjmů.
Váchal v těchto svých pracích respektuje (musí respektovat) zadání či charakter objednavatele. Také v zúženém prostoru zakázky přitom dokáže rozehrát bohatou škálu invence, pouští se do kosmických výšin, s gustem sestupuje do smrdutých pekel, nezapomíná ani na primární význam ex libris. "Výstraha! Knížku mou zde mi neber, jinak − nůž hned do žeber," veršuje v malé grafice pro jednoho svého přítele a doplňuje to zobrazením kudly, ze které ještě skapává kapka krve. Jistě nějakého nenechavce, který po knize lačnil.
Petr Hruška
Josef Váchal, Ex libris a jejich adresáti
Galerie Ztichlá klika 2016, 316 stran, 1200 korun
Některé shromážděné grafiky jsou dráždivě erotické, plné zobrazení pohlavních orgánů a chtíče. Podobně koncipovanou grafiku pro Miladu Schulz doplňuje Váchalova charakteristika dotyčné: "Eroticky založená dcera-sirotek po universit. či musejním bibliotékaři." V jiných grafikách se objevuje smrtka, zednářské symboly, Kristus, secesní krajina.
Kniha shrnuje autorovy ex-libris, jak na nich pracoval v průběhu dlouhých desetiletí. Stává se tak mimoděk jakousi čítankou vývoje jeho stylu a myšlení.
Váchalův svět je zobrazen i pomocí jeho přátel − z těch známých mezi nimi jako objednavatelé ex libris chybí snad jen spisovatel Jakub Deml a nakladatel Josef Florian. Jsou tu naopak básník a kněz Sigismund Bouška, literát S. K. Neumann, tiskař Josef Portman a další. A zejména plejáda dnes zapomenutých umělců, podivínů a okultistů.
Hruška je v doprovodných textech necharakterizuje žádným suchopárem, stačí data narození a hned se pouštíme do ukázek z korespondence či deníků, které dotyčného přibližují často vyhroceně, zato barvitě.
Mnoho se dozvídáme také o samotném Váchalovi. Vezměme třeba jeho ex libris pro Spolek k ochraně zvířat. V doprovodném textu najdeme brutální Váchalovu modlitbu: "Ježíši Kriste, potěš všechna zvířata v poli, na jatkách, pohodnicích a laboratořích; zbav je bolesti, utrpení a strachu. Dej všem lehkou a klidnou smrt."
A aby toho nebylo dost, Hruška zaznamenává i Váchalovu reakci, když Spolek k ochraně zvířat, jehož byl grafik členem, na začátku 50. let zlikvidoval bolševik: "Psové dvounozí, jak v Moskvě štěkající, dnes přednost před němou tváří mají."
Díky editorově cílevědomé práci vznikla velká kniha o drobných formátech. Soustavné pojednání o maličkostech, které jsou kořením života a dalším krokem k širšímu pochopení díla Josefa Váchala a jeho doby. Jak v zadání svého ex libris Váchalovi už ve 30. letech napsal učitel Václav Krátký z Nymburka: "Obsahem nechci Vás nějak omezovati. Ale bude-li Vám to vyhovovati, přál bych si motiv mystický, vyjadřující, (že) čtení knihy je hovorem s minulostí, s mrtvými."
Tento knižní hovor s mrtvým Josefem Váchalem je vskutku nezapomenutelný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist