Populace stárne, Evropa je v demografické krizi a vlády vymýšlejí, jak přimět mladé páry k tomu, aby měly děti. Pomoct by mohla i tak obyčejná věc, jako je větší zapojení mužů do péče o dítě. Upozornil na to mezinárodní výzkum Generace a genderový program.

"Výzkumníci zjistili, že v rodinách, kde otcové pomáhají s péčí o dítě a domácnost, se rodí víc dětí než v těch, kde muži nepomáhají," uvádí Filip Pertold z CERGE-EI, který studii doplnil o české souvislosti.

V Česku na jednu ženu připadá v průměru 1,5 dítěte, podobné je to v Rakousku či Německu. Ideální by přitom bylo 2,1 dítěte. Takhle nízká porodnost způsobuje stárnutí obyvatelstva, problémy s důchody a velký úbytek počtu obyvatel v celé Evropě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.