Disneyho studio se v posledních letech rozhodlo, že své starší verze animovaných pohádek bude převádět do hrané či přinejmenším fotorealistické podoby.
Po předloňské Popelce a loňské Knize džunglí, jejichž originály pocházejí z 50. a 60. let, nyní vstupuje na plátna Kráska a zvíře, remake klasiky z roku 1991, který se stal prvním a dodnes jediným animovaným snímkem nominovaným na Oscara v kategorii Nejlepší film roku.
Odstup více než čtvrtstoletí se zdá být dostatečný k tomu, aby nová verze mohla vizuálně ohromit a snad i přebít vzpomínku na původní film. Ten se přitom dodnes prodává na nosičích, hraje v televizích a vztah si k němu vytvořila i generace nejmenších dětí.
Jenomže v dnešních multiplexech by tato 2D pohádka nejspíš působila chudě. Proto měl nový film rozpočet 160 milionů dolarů a nešetřilo se na ničem.
Nominace na Oscara za výpravu, masky a kostýmy pro něj se zdají být téměř jisté. Přestože žijeme v digitálním věku a všechny výsledné obrazy se ještě "přetírají" počítačovým štětcem pro zvýraznění opulence či malebnosti, byly jednotlivé scenerie vystavěné v reálu − a to nejen interiéry zakletého zámku, ale také zahrady, jezera či celá francouzská vesnička Villeneuve, kde příběh začíná. Scenerie jsou tak rozlehlé a dokonalé, že by se z nich mohly stát nové atrakce v Disneylandu.
Oproti originálu se nynější filmová verze prodloužila z 90 na 130 minut. Postavám se přidává trocha minulosti, takže se například vysvětlí, proč lidé v okolí nehledají a nepamatují si zakletý princův zámek nebo proč kráska Bella a její tatínek tak silně nezapadají mezi ostatní venkovské obyvatele.
Také jednotlivé scény jsou delší, neboť živí herci nedokážou projevit výrazovou zkratku a frenezii jako animované postavičky.
Jinak se ale autoři v čele s jedenašedesátiletým režisérem Billem Condonem až otrocky drží toho, co už tu jednou bylo − všechny scény a muzikálová čísla se odehrají ve stejném pořadí a stejně stylizovaném prostředí. V tomto opakování se ukrývá jak dětský přístup k pohádkám, tak bohužel i stav současného Hollywoodu, který se zacyklil ve výrobě už dříve viděného.
Disneyovky dlouhodobě nabízejí příběhy o emancipovaných dívkách, které se dovedou vzepřít autoritám a vyšlapat si vlastní cestu k životní seberealizaci a lásce. Doby Sněhurky jsou dávno pryč. Bellu tak dnes nemůže hrát skoro nikdo jiný než šestadvacetiletá Emma Watsonová, známá coby Hermiona z Harryho Pottera, která kromě křehkého půvabu a hereckého talentu nabízí i osobní příběh absolventky filozofické fakulty, sebevědomé feministky a velvyslankyně dobré vůle Organizace Spojených národů, jejímž úkolem je propagovat genderovou rovnost.
Watsonová už dříve odmítla roli Popelky jako příliš podřízené a pasivní a kvůli úloze Belly musela v konkurzu dokázat, že umí zpívat. Hraje přitom tak, jako by nad rolí měla lehký nadhled a cítila se povznesená nad okolí.
Kráska a zvíře
Režie: Bill Condon
Falcon, česká distribuční premiéra 16. března
V novém filmu ovšem víc vyznívá základní paradox patrný ve všech verzích Krásky a zvířete, včetně francouzského snímku z roku 1946. Jestliže Bella ve vesnici odmítá dotěrného nápadníka Gastona, který je narcistní, násilnický, chtěl by si ji podrobit a mít ji jako trofej, jak to, že nakonec podlehne někomu velmi podobnému? Princ zakletý ve zvíře svou náladu ovládá snad ještě hůř.
Příběh Krásky a zvířete tak bývá často čten jako projev stockholmského syndromu, kdy rukojmí vezme za svůj pohled únoscův a stojí na jeho straně. Mýtus romantické lásky tu překrývá reálné nebezpečí. Představa, že se v každém hrubiánovi ukrývá citlivá duše, nakonec vede k tolerování různých druhů domácího násilí. Pohádky tudíž nemusí být ve svých poselstvích automaticky moudré.
Nová Kráska a zvíře se snaží tento problematický motiv kompenzovat tím, že do děje otevřeně zapojuje homosexuální postavu − oddaného pobočníka hlavního padoucha, jemuž postupně dochází, že miluje toho nepravého, a dovede se na konci napravit, aniž by se vzdal své orientace. Je pravděpodobné, že právě o postavě LeFoua se bude v souvislosti s novou Kráskou a zvířetem mluvit nejvíc.
Autor provozuje server jestevetsikritik.cz
Zdánlivě jiné zvíře
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist