Prodavačka Pavla s napětím čeká, co se v následujících týdnech stane s kurzem koruny. Pracuje pro česko-německou síť prodejen s oblečením a jako benefit od svého zaměstnavatele může nakupovat euro za 25 korun. Tedy zhruba o sedm procent levněji, než za kolik by ho nyní koupila v bance. To jí ve svém důsledku zvedá plat a hodí se to, když jede na dovolenou.

Česká národní banka už čtvrtým rokem udržuje uměle oslabený kurz české měny tak, že jí nedovoluje posílit pod 27 korun za euro. K mimořádnému opatření ČNB sáhla v listopadu 2013. Zuřila ekonomická recese, a navíc začal hrozit nebezpečný pokles cen, který by hospodářství ještě více přiškrtil: lidé a firmy by přestali utrácet s vidinou, že ceny mohou klesnout ještě víc.

Oslabená koruna tyto hrozby odvrátila. České zboží bylo najednou v zahraničí levnější, což pomohlo exportérům. Naopak produkty z dovozu podražily a lidé začali v obavě z dalšího růstu cen více utrácet. To ve finále nastartovalo ekonomiku, klesla nezaměstnanost a začaly růst mzdy.

Banka měnu uměle oslabuje takzvanými intervencemi na devizovém trhu: ve velkém nakupuje eura a vrhá na něj "vytisknuté" koruny. Kvůli tomu je korun v oběhu hodně a padá jejich hodnota.

Strážci koruny

Po čtyřech letech se české hospodářství dostává do kondice, v níž ho ČNB chtěla vidět při zavedení svého neortodoxního opatření. Proto se konec slabé koruny velmi přiblížil.

Až centrální banka korunu pustí, může Pavla o svůj netradiční přivýdělek přijít. "Současná výhoda je příjemná a bude jí škoda," povzdechla si.

Obavy z vývoje kurzu, které prožívá stejně čtyřiatřicetiletá prodavačka jako ředitelé velkých firem, ukazují míru dopadu kurzové politiky centrální banky. Sedmičlenná bankovní rada ČNB hlasuje o opatřeních, která ovlivňují finance tisíců firem a milionů lidí.

Banka v uplynulých letech několikrát naznačovala, že období slabé koruny skončí. Vždy ho ale nakonec prodloužila. Centrální bankéři naposledy loni na konci léta prohlásili, že slabou korunu budou jistě držet do konce prvního čtvrtletí letošního roku. S tím, že ji nejspíš pustí zhruba až v pololetí. Nelze ale vyloučit, že k tomu dojde dříve.

Během několika týdnů až měsíců po skončení intervencí by se koruna mohla pohybovat oběma směry, tedy posilovat i oslabovat. V delším horizontu díky zdravé ekonomice, kterou táhnou především exportéři a domácí spotřebitelé, bude ale česká měna spíše zpevňovat. Podle analýzy ING Bank se její kurz může na konci roku dostat na 25,50 koruny za euro.

Možné kolísání koruny nutí exportéry přemýšlet o dopadech na jejich letošní výsledky. Nyní prodávají své zboží za eura, která už řadu měsíců stojí 27 korun. Až se ale kurz uvolní, o tuto jistotu přijdou. Najednou mohou utržená eura přepočítávat slabším kurzem. "Tento rozdíl se promítne v účetních výkazech. Není to sice reálná ztráta, ale hospodářský výsledek to ovlivní," řekl Jan Lát, finanční ředitel společnosti Beneš a Lát. Ta dodává komponenty převážně automobilkám a na vývozu je výrazně závislá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.