Lidi by měli vidět, čím se zabýváš, podotkl kdysi kamarád norského spisovatele Karla Oveho Knausgårda, když ho pozoroval při vaření. "Obvykle si představujou, že je život spisovatele zajímavej a záviděníhodnej. Ale ty trávíš spoustu času mytím nádobí a vařením." A Knausgård si to vzal k srdci a pustil se do díla.
Ani ne rok poté, co se v Česku objevil úvodní díl Knausgårdovy šestisvazkové beletrizované autobiografie nazvané Můj boj, vychází jeho pokračování Můj boj 2: Zamilovaný muž. Pojmenovat knihu Min Kamp je sice stěží hrdinstvím, ovšem marketingová sázka na kontroverzi autorovi a nakladateli vyšla a bez zmínky o Hitlerovi se neobejde snad žádná recenze.
V prvním dílu nazvaném Smrt v rodině si autor řešil problematický vztah k otci a v duchu rčení "kdo se směje naposled" vylíčil otcovo nedůstojné živoření po rozvodu i jeho skon. Ve druhém dílu Zamilovaný muž se Knausgård zabývá rodinou, kterou po přestěhování do Stockholmu až nutkavě založil a dále rozhojňoval se ženou, již se neostýchá vykreslovat jako emočně i duševně labilní. A není s podivem, že stejně jako zveřejňování intimních informací těžce nesli Knausgårdovi příbuzní v Norsku, dotklo se i jeho švédské manželky.
Spisovatel se netají tím, že po prvotní zamilovanosti se do vztahu vkrádá rutina a podrážděnost a že po nadšení z Lindiných těhotenství zjišťuje, jak ho péče o potomky obtěžuje. Život zasvěcený dětem "neobsahoval ani jiskřičku inspirace, podklesával jsem pod ním, přibližně jako bych měl píchnutou duši," píše.
Knausgård se otevřeně přiznává k pocitům, za které se většinou stydíme. Tady můžeme tušit jeden z důvodů fenomenálního úspěchu díla v autorově vlasti, kde si Můj boj koupil každý desátý Nor, i zájmu zahraničních čtenářů. Knausgård totiž za nás pojmenovává nepříjemné věci − jako třeba ambivalentní vztah k rodičům i vlastním dětem.
Kniha Zamilovaný muž je anatomií sobectví a sebelítosti; autor a zároveň protagonista sám sebe líčí jako narcistního egoistu i oběť lenivé a nespolehlivé manželky a rovnostářského společenského systému, který ve jménu spravedlnosti nutí muže "klesat do změkčilosti a intimity". Provází nás několika lety pachtění se s plenami, příkrmy, narozeninovými oslavičkami a jinými dětskými aktivitami. "Takhle musí vypadat peklo, jemné, milé a plné cizích matek s malými dětmi," charakterizuje Knausgård hodinu batolecího tělocviku.
Stejně jako v prvním dílu nechybí ani ve druhém každodenní přehlídky banalit podávané v měřítku téměř 1 : 1, včetně detailů, jako je složení pátečního nákupu nebo názvů všech ulic cestou z obchodu. Autor nešetří podrobnostmi o zevnějšku bezvýznamných postav, popisy pracovních postupů připomínajícími školní slohovku a tu a tam přihodí i čtenářské výpisky či úvahy o životě, vesmíru a vůbec.
Karl Ove Knausgård
Můj boj 2: Zamilovaný muž
2016, Nakladatelství Odeon, přeložila Klára Dvořáková Winklerová, 560 stran, 359 korun
Jak to, že taková snůška nejvšednějších každodenností čtenáře neodrazuje, ale naopak nutí číst pořád dál? Otáčíme stránky z čirého voyeurství, ze škodolibosti, že alfa samec z prvního světa, který má zdánlivě všechno, se přesto v životě plácá jako my ostatní? Nebo se autor trefil do něčeho hlubšího v kolektivní duši?
Můj boj se čte hladce jako skandinávská detektivka a klade na čtenáře ještě menší intelektuální nároky. Kritici se neshodují, zda jde jen o grafomanskou zpověď bez formální struktury, nebo o nový vývojový stupeň románu − zda je císař pán nahý, nebo jestli má roucho tak rafinované, že je očím obyčejného smrtelníka neviditelné.
Knausgård se představuje coby bezesporu bystrý pozorovatel a obratný stylista. Avšak víc než literárně je Můj boj zajímavý jako fenomén. Autorovi se podařilo povýšit sama sebe na literárního hrdinu a přimět statisíce čtenářů, aby hltali šestidílný román o protivném Norovi, který píše šestidílný román o protivném Norovi. Knausgårdův hlavní majstrštyk spočívá v tom, že vlastní troufalý nápad dostal k lidem a ještě ho dobře zpeněžil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist