Francouzský prezident Francois Hollande dokázal, že rozhodnutí znovu nekandidovat bylo jen a jen správné. Při vyhodnocování dosavadních úspěchů svého pětiletého plánu na odbourání byrokratických překážek prohlásil poněkud komickou větu: "La simplification, c’est compliqué." Člověk se ale už moc nezasměje, když vidí, jak bídně jedna z největších evropských ekonomik prosperuje. Francie má stále nejvyšší poměr veřejných výdajů k HDP (57 procent). Podle OECD trpí "chronickými deficity" a "vysokými daněmi". A celé Hollandovo zjednodušovací úsilí hodnotí Evropská komise slovy, že firmy "pořád čelí vysoké regulační zátěži a stále se měnící legislativě".

Nejprospěšnější zjednodušení tak Hollande nejspíše vykoná tím, že odejde z Elysejského paláce.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru