Co zbude z lidské práce? Chytřejší americký dělník se nebojí přívalu levné pracovní síly, kterým jej politici straší a proti kterým staví zdi, ale obává se automatizace a robotizace. A obava je namístě, zatím nikdo neví, jak ochránit lidskou práci, která až doposud byla klasickým a hlavním zdrojem obživy. A tak se stane, že skutečný problém je zcela potlačen do pozadí a komplexita je zredukována na takovou banalitu, jako je stavění zdi. Zdi každý rozumí. Každý jich má pár doma. Jediná oblast, ve které by zeď mohla dávat smysl, je hladová zeď. Ale tu by asi nakonec taky stavěli mexičtí dělníci. Nevím, co by bylo srandovnější: Mexičané stavějící Američanům zeď, která má USA bránit před levnou prací z Mexika, nebo kdyby mexickou zeď stavěli "bílí" fotogeničtí Američané, kteří ovšem nic takového už neumějí.

O zbytky práce se zkrátka za chvíli budeme prát nejen s lidmi, ale i s roboty. Jenže o práci se pereme, jen když jde o zdroj naší obživy, naopak práci zadarmo má člověk většinou tendenci se vyhýbat. Lidská placená práce se pochopitelně neztratí, ale přesune se do vyšších pater. I zeď se dnes staví spíše stroji než lidmi. Dělník zde spíše sedí v přístroji a "řídí procesy", než aby tahal cihly, kopal díry nebo vrtal cosi v potu tváře manuální vrtačkou. Tvrdá, manuální, "klasická" práce se vytrácí i z tradičně pracovně náročných oblastí, jako jsou strojírenství a výstavba. Nejenže se auta budou brzy sama řídit, ale i stavět. Koneckonců podíváte-li se do nějaké automobilky, uvidíte, že už dnes jsme od sebesestavujících se automobilů jen malý krůček. Pár lidí v továrně nalézt lze, ale ti spíše − jako bohové pro stroje − dohlíží na to, zda stroje poslouchají a dělají nikoliv "svou práci", ale "jejich práci" za ně. Z pohledu strojů tito lido-bohové hlídají jakési pro ně nepochopitelné "duševní procesy" (software), kterými jim diktují sledování cíle, jehož smyslu úplně nerozumí (stavba auta).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru