Návštěvníci pražského Národního divadla, kteří se těší na podzimní koncertní uvedení Mozartovy opery Don Giovanni, mohou tento týden brát jako malou ochutnávku. Do Prahy právě dorazila ruská sopranistka Julia Novikova, která v Giovannim zazpívá Zerlinu.

V Národním divadle debutovala minulý měsíc ve společném uvedení oper Slavík a Jolanta, dnes a znovu v sobotu se však představí jako Violetta ve Verdiho opeře Traviata.

"Poprvé jsem Violettu zpívala jako studentka konzervatoře v Petrohradě," říká v rozhovoru pro HN. "Teď si na tuto roli troufám naostro. Samozřejmě po tolika skvělých interpretacích z minulosti je těžké vymyslet něco nového. Pokusím se být uctivá ke každé Verdiho notě," dodává.

Rodačka z Petrohradu roku 2006 absolvovala tamní konzervatoř a ihned debutovala jako Flora v Brittenově opeře Utahování šroubu.

K uvedení došlo v Mariinském divadle pod taktovkou Valerije Gergijeva − což bylo pro Novikovou známé prostředí. "Rodiče mě do Mariinského divadla často brali. Jako mladá jsem zpívala v dětském rozhlasovém a televizním sboru. Tam jsem zjistila, že mám hlas, a rozhodla jsem se studovat operu," popisuje pěvkyně.

Zhruba do roku 2009 byla stálicí německých scén. Pak ale získala první cenu a zároveň cenu diváků na soutěži Operalia, pořádané slavným pěvcem Plácidem Domingem.

Začala dlouholetá spolupráce, za jejíž vrchol lze považovat filmovou adaptaci Verdiho opery Rigoletto, kde Novikova účinkovala s Domingem. Inscenace dirigovaná Zubinem Mehtou, kde pěvkyně ztělesnila Gildu, se z italské Mantovy přenášela do 148 zemí, k vidění byla také na kanálu ČT2.

Novikové to změnilo život. "Začaly mi chodit e-maily od lidí, kteří psali, že je opera dosud nezajímala, ale že po zhlédnutí filmu se rozhodli poprvé jít na operu," líčí Novikova.

Když v Praze minulý měsíc zpívala v opeře Slavík, účinkoval s ní také její manžel, ukrajinský tenorista a další laureát ceny Operalia Dmytro Popov. Společně se objevili ve Slavíkovi i Jolantě a tento týden bude Popov zpívat jejího milence Germonta také v Traviatě.

"Setkali jsme se při zkouškách jiné Verdiho opery. Přeskočila mezi námi jiskra na jevišti i v soukromí," říká Novikova a k inscenaci z tohoto týdne dodává, že její muž už Germonta ztvárnil po boku mnoha slavných Violett.

Novikova bývá většinou obsazována do rolí, v nichž může využít svoji krystalicky čistou koloraturu. "Nejdůležitější je pro mě bezchybná technika," říká.

Plácido Domingo pěvkyni obsadil do koncertního uvedení Dona Giovanniho, které na podzim chystá pro pražské Stavovské divadlo. "Naučím se Zerlinu speciálně kvůli němu. Rozhodně to není role, kde se mohu naplno projevit," říká Novikova o postavě venkovanky, kterou Don Giovanni v opeře odláká prakticky z manželské postele.

"Ale Don Giovanni měl premiéru právě ve Stavovském divadle. A možnost znovu spolupracovat s Domingem se neodmítá," dodává pěvkyně.