Dnes se ekonomika stěhuje do abstraktního, nic nevážícího světa digitálního internetu, světa, který vlastně neexistuje, ale přesto v něm lze trávit velikou část našich životů. Na internetu není jediná kniha ani jediná fotka, jsou tam pouze knihy a fotky převedené do binární informace, skutečně reálnou − tedy papírovou − knihu či fotku zkrátka na internetu
nenajdete. Na internetu najdete jen "duši" věcí, jejich smysl, obsah.

Pokud se podíváte na vývoj civilizace, jde v ní dlouhodobě o pohyb ve smyslu abstraktizace. Dnes se nám tento trend jeví jako digitalizace, která je nejpokročilejším a nejsekulárnějším jevem abstraktizace, nicméně sedíme na chvostu gigantického trendu, který lidstvo doprovázel od nepaměti.

Digitalizace navazuje na matematickou abstraktizaci, kterou započali pythagorejci v antickém Řecku. To oni vytvořili abstraktní matematický svět, který ve skutečnosti reálně neexistuje (není hmotný, nic neváží), ale přitom tímto jazykem lze popsat téměř všechny vlastnosti materiálního světa.

Představa dvou světů − jednoho reálného a jednoho abstraktního, duševního, nehmotného, vzorového, je myšlenka, se kterou ještě před matematiky pracovali filozofové.

Každý středoškolák si vzpomene na Platónův svět idejí, který je s tím naším sice propleten, ale je to svět čirých abstrakcí.

To "zde" žijí pomyslné nekonečné přímky, body s nulovými rozměry, dokonalé kruhy, zde bydlí znaménka plus, minus, děleno, rovná se a v tomto "světě" přebývají i matematická pravidla. Předpokládám, že v tomto hájemství "bydlí" i fyzikální zákony, které řídí chod našeho světa.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru