Ekonomika v Česku je na tom dobře, ale mohlo by se jí dařit ještě lépe, kdyby firmy mohly snadno nabírat pracovníky ze zahraničí. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro HN nepřímo zkritizoval odbory a státní byrokracii, jež se podle něj brání většímu otevření pracovního trhu pro lidi z neunijních zemí − zejména z Ukrajiny.

"Jsme země zavřená pro import pracovní síly. Podle mě je to fatálně chybné z hlediska ekonomického vývoje, protože nic špatného by se nestalo, kdyby se do země přes legální víza pustilo například sto tisíc Ukrajinců," prohlásil Rusnok s tím, že díky výraznějšímu angažování cizinců by si Česko o pár procent zvýšilo HDP.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se