Spojené státy vyprovokovaly Rusko, aby zabralo ukrajinský Krym, hlásí video, které se na první pohled tváří jako seriózní dokument. Postavené je ale na dezinformacích a neověřených údajích. Přesto si ho na internetu přehrálo přes 150 tisíc uživatelů a další stovky ho sdílely na sociálních sítích.

Na YouTube ho v češtině šíří kanál serveru New World Order Opposition (Nwoo), za nímž stojí i aktivista Jan Korál, který v minulosti například vyhrožoval novináři Ondřeji Kundrovi z Respektu oběšením.

Je také zakládajícím členem Asociace nezávislých médií, jež sdružuje tuzemské dezinformátory a jejich weby.

HN požádaly Korála o vyjádření, ten však nereagoval.

Podobných konspiračních kanálů mířících na tuzemské publikum jsou na YouTube desítky a publikují tisíce videí. Ty se v součtu chlubí miliony přehráními. Často se zabývají válkou na Ukrajině, v Sýrii, údajnými skrytými skupinami vládnoucími světu a konspiračními teoriemi.

A právě YouTube je pro dezinformační servery cesta, jak svůj obsah dostat k co největšímu počtu lidí. Podle loňského průzkumu společnosti STEM navštěvuje v tuzemsku YouTube 94 procent uživatelů internetu. To je o procento více, než má sociální síť Facebook. Že si video na portálu někdo přehraje, je tak výrazně pravděpodobnější, než že si ho pustí přímo na méně navštěvovaných konspiračních serverech.

"YouTube funguje pro miliony uživatelů jako alternativní televize, zvlášť pro generaci, která je již zvyklá na internet," říká sociolog médií Václav Štětka.

Videa jsou také pro řadu lidí přitažlivější než text. "Vizuální kontakt s tvůrci sdělení vytváří zdání autenticity, což posiluje důvěryhodnost informace," míní Štětka.

94 procent

uživatelů internetu v Česku používá YouTube. Je to o procento více, než kolik má Facebook.

Podle šéfa projektu Manipulátoři.cz Petra Nutila je cílem dezinformací na YouTube zasáhnout co nejvíce lidí.

"Portál je pořád hlavním centrem videoobsahu a při sdílení na Facebooku nepochybně bude mít větší zásah, než pokud by autoři zůstali u publikace jen na webu," řekl Nutil.

Řada dezinformátorů lživými a konspiračními zprávami žije. "Uvádím informace ze světa i z domova, které na mainstreamu většinou uvedeny nejsou vůbec anebo jsou zkreslené," popisuje Petr Černý, který provozuje na YouTube Českou nezávislou televizi se stovkami videí, která nasbírala už 2,5 milionu přehrání. Naposledy se věnoval chemickému útoku v Sýrii.

Konspirátoři se na YouTube zaměřují i na tuzemskou scénu. Informují například o demonstracích radikálních politických stran a hnutí.

Přenášeli i protesty proti průjezdu konvoje amerických jednotek NATO přes Česko. Spojenecké vojáky nazývali okupační armádou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist