Bojovníci teroristické organizace Islámský stát se připravili na konečnou bitvu v iráckém Mosulu, největším městě, které obsadili. Stáhli se do staré čtvrti, zejména do mešity an-Núrí, kde se opevnili. Údajně zabarikádovali sousední ulice a připravují se k boji proti irácké armádě, která je v některých případech jen 200 metrů od nich.
"Bojovníci Islámského státu vědí, že mešita je nejdůležitější cíl," řekl agentuře Reuters Hišám al-Hášimí, odborník na terorismus působící také jako poradce iráckých úřadů. Je to významný strategický bod ve městě, a navíc jde o prestiž. Islámský stát se chlubil dobytím velkého města, tamní mešita má pro něj symbolický význam. Údajně ji postavil sultán Núr ad-Dín, který ve středověku sjednotil území Sýrie, dobyl část okolních území a vyhlásil svatou válku − džihád − křižákům a Byzantincům.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



