Za těch téměř 20 let, co americký časopis Forbes sestavuje žebříčky nejlépe vydělávajících celebrit, jeho autoři mnohokrát popisovali, jak výborně se daří rockovým dinosaurům, kteří objíždějí svět a vydělávají na slávě, již získali kdysi dávno.
O Guns N' Roses, jedné z nejprodávanějších kapel konce 80. a první poloviny 90. let, se ale nikdy nemuseli zmiňovat. Skupina sice existovala, hrála, ale svůj starý stín ani náhodou nepřekročila.
Teď už to však neplatí − v aktuálním pořadí jsou padesátiletí rockeři 11. na světě a za sebou nechali třeba kanadský idol teenagerek Justina Biebera nebo své odvěké rivaly z Bon Jovi.
Vděčí za to turné Not in This Lifetime…, které odstartovalo loni v dubnu a s nímž v úterý večer zavítají i do pražských Letňan. Lidé po celém světě už za vstupenky na koncerty z této šňůry utratili na 250 milionů dolarů. Konečné číslo ale bude vyšší, protože turné skončí až v listopadu v USA. Už nyní se řadí mezi tři desítky nejúspěšnějších šňůr rockové historie.
To, co lidi na koncerty Guns N' Roses táhne, je sestava. Dvacet let od jejich neformálního rozchodu se totiž znovu vedle sebe na pódium postavili nejen zpěvák Axl Rose, ale také kytarista Slash a basák Duff McKagan.
Sice nevydali novou desku, ani tomu nic nenasvědčuje, ale fanoušci jsou spokojení a pecky z alb Appetite for Destruction či dvojdesky Use Your Illusion (celkem GNR prodali ve světě 100 milionů nahrávek) jim stačí. V pražských Letňanech se očekává návštěva kolem 50 tisíc lidí.
Půjde o jejich třetí vystoupení v Česku. Poprvé tu hráli v roce 1992 na Strahově, podruhé v roce 2010.
Růže za stovky milionů
Tehdy sem Axl přivezl do někdejší Sazka Areny jen torzo Guns N' Roses, k nimž vlastní práva na název. Bylo to turné k albu Chinese Democracy, což je nahrávka, která se nesetkala s nijak mimořádným komerčním úspěchem, přesto se zapsala do hudebních dějin − byla tolikrát odložena a předělávána, že se s výrobními náklady na úrovni 13 milionů dolarů stala nejdražším albem.
Deska vyšla v roce 2008, ale vznikala vlastně 14 let a z původní sestavy skupiny se na ní podílel jen Axl Rose.
◼ Na koncerty samozřejmě nejezdí jen zasloužilí rockoví dinosauři... Podle Forbes byl za poslední rok byznysově nejúspěšnějším hudebníkem raper a producent Sean Combs, známý i jako Puff Daddy, který díky turné Bad Boys Reunion a díky svým obchodním aktivitám vydělal 130 milionů
dolarů.
◼ Druhá je zpěvačka Beyoncé se 105 miliony dolarů. Guns N' Roses jsou v tomto žebříčku na čísle 11, idol dívek Justin Bieber s 83,5 milionu dolarů je třináctý.
◼ Loňskému pořadí vládla zpěvačka Taylor Swiftová, která si díky turné a nové desce přišla na 170 milionů dolarů.
Právě jeho výbušná povaha byla důvodem, proč tak dlouho nechtěli další zakládající členové o návratu ke Guns N' Roses ani slyšet, ačkoliv jejich sólové projekty měly ke stadionovým úspěchům "pistolí a růží" hodně daleko.
Roseovi, který byl autorem většiny textů i písní kapely, v pubertě diagnostikovali maniodepresivní sklony, což z něj v kombinaci s vysokou inteligencí udělalo těžko vyzpytatelného spolupracovníka.
"Bylo to monstrum," popsala britskému deníku Daily Mail své zkušenosti s Rosem a jeho kumpány hudební manažerka Vicky Hamiltonová. Ta se o kapelu starala v jejích začátcích.
Člověk prý nikdy nevěděl, jakého Axla zrovna potká.
Když ho prý omylem probudila, protože se snažila uklidit v bytě, ve kterém předtím mohutně popíjeli a fetovali, začal po ní a jednom spoluhráči házet vztekle nábytek.
Jindy se před ním musela zamykat na záchodě, protože se dožadoval její pozornosti.
"Většina těch věcí už je pryč," vysvětloval loni kytarista Slash, že už si s Axlem jeho úlety vyříkali a že nyní, když jim je oběma přes 50 let, už se spolu znovu dokážou bavit.
O tom, že zrzavý showman, kterého server Concerthotels.com vyhlásil díky jeho hlasovému rozsahu nejlepším zpěvákem všech dob, se dal oproti minulosti víc do kupy, svědčí i loňská výpomoc AC/DC. Slavná australská skupina přišla v závěru své šňůry o zpěváka Briana Johnsona, a tak místo něj na téměř dvě desítky vystoupení zaskočil Axl Rose.
Vidět ho mohli i čeští fandové v Praze.
V dobách největší slávy byli Guns N' Roses známí tím, že chodili na koncerty chronicky pozdě. Axlovi to zůstalo i pak, v Praze v roce 2010 začal hrát s tříhodinovou "sekerou". Letos v únoru zase dorazil na pódium v Melbourne o hodinu později a ještě si spletl jméno města se Sydney. Třeba si v úterý ale pověst napraví…
Kapely v číslech
Guns N' Roses:
◼ 230 milionů dolarů
Tolik utržilo do dubna 2017 aktuální turné Guns N' Roses. Od té doby už ale proběhlo několik dalších koncertů, přičemž skupina v průměru utrží čtyři miliony dolarů na jednom vystoupení. Finále šňůry proběhne na podzim v Latinské Americe.
◼ 100 milionů desek
prodali Guns N' Roses po celém světě. Jde především o alba Appetite for Destruction a Use Your Illusion I a II. Další desky Lies, Spaghetti Incident?, Chinese Democracy a několik výběrů se na celkovém čísle podílely menší měrou.
Bon Jovi:
◼ 259 milionů dolarů
Na počátku 90. let byl Jon Bon Jovi hlavním konkurentem Axla Rose − zatímco Bon Jovi byli tou spořádanější podobou hard rocku, Guns N' Roses zhmotňovali motto "sex, drogy a rokenrol".
Na rozdíl od nich ale Bon Jovi poctivě koncertují dodnes. Turné z roku 2013 Because We Can utržilo bezmála 260 milionů dolarů, u šňůry k desce Lost Highway z let 2007 a 2008 to bylo 210 milionů dolarů.
AC/DC:
◼ 441 milionů dolarů
V letech 2008 až 2010 podnikli australští rockeři světové turné k desce Black Ice, za 167 zastávek utržili 441 milionů dolarů a zařadili se mezi nejvýdělečnější hudební projekty všech dob. Úspěšná byla i loňská šňůra Rock or Bust, při níž jako zpěvák na několika koncertech zaskakoval Axl Rose. Devět desítek show utržilo 221 milionů dolarů.
Rolling Stones:
◼ 558 milionů dolarů
Žádná jiná kapela se neobjevuje v žebříčcích nejúspěšnějších koncertních turné za posledních 30 let tolik jako britští Rolling Stones. Nejvíc vydělala šňůra The Bigger Bang Tour z let 2005 až 2007, lidé při ní za lístky utratili přes půl miliardy dolarů. Přes 300 milionů vydělalo turné k desce Voodoo Lounge z let 1994 a 1995, podobných výsledků dosáhla tour k albu Bridges to Babylon z konce 90. let.
U2:
◼ 736 milionů dolarů
Tři čtvrtě miliardy dolarů utržili U2 na vstupném za 110 koncertů šňůry U2 360° Tour (2009 −2011). Jde o rekord, druzí jsou Rolling Stones. Letos U2 vůbec poprvé ve své existenci vyrazili na turné bez nové desky.
Stačilo oprášit legendární album The Joshua Tree, které slaví 30. výročí. Šňůra odstartovala v květnu v Severní Americe a jen za prvních 10 koncertů kapela utržila 62 milionů dolarů. Do konce října jich U2 odehrají pět desítek.
Coldplay:
◼ 308 milionů dolarů
Britští poprockeři Coldplay jsou od loňského jara na turné ke své deváté desce Head Full of Dreams a už nyní je ze šňůry, která skončí až v říjnu, jedna z nejvýdělečnějších tour všech dob s tržbami přes 300 milionů dolarů. Zároveň jsou Coldplay po U2 a Madonně byznysově nejefektivnějšími umělci, neboť příjem z jednoho koncertu u nich přesahuje čtyři miliony dolarů. Například Bruce Springsteen souhrnně vybere od lidí víc, tržby z jednoho koncertu jsou u něj ale téměř poloviční oproti Coldplay.
Růže za stovky milionů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist