Kouření elektronických cigaret přece nemůže být takové zlo, píše do on-line poradny pro děti sedmnáctiletý Karel. On sám vapuje, jak se kouření e-cigaret říká, už rok. Kupuje si jen náplně bez nikotinu. "Moje vapování občas fascinuje kamarády, třeba když se mi povedou kroužky," popisuje mladík v příspěvku.
Právě zdokonalování se v nejrůznějších tricích, jak co nejefektněji vyfouknout oblaka dýmu, je to, co školáky na e-cigaretách stále častěji přitahuje. Návody mohou najít i na internetu. Vapování se věnují čeští i zahraniční youtubeři.
Sílící trend dokládá i proměna skladby dotazů v on-line poradně Nekuřátka.cz, na kterou se neobracejí jen sedmnáctiletí mladíci jako Karel citovaný v úvodu, ale především děti ze základních škol. Česká koalice proti tabáku, která poradnu provozuje, uvádí, že dotazy na e-cigarety se začaly objevovat od loňského června. Velký nárůst ale přišel letos. Zatímco z příspěvků za rok 2016 se jen necelá dvě procenta týkala e-cigaret, z letošních dotazů jich na vapování míří až 30 procent. Kromě informací o škodlivosti se školáci na webu dozvědí i to, že prodej e-cigaret dětem je protizákonný bez ohledu na náplň.
Experti odmítají argumenty, že když v náplni není nikotin, je vapování jen neškodnou zábavou. "Světová zdravotnická organizace, a nejenom ona, hovoří o tom, že jak v aerosolu, tak v náplních byly nalezeny látky, které rozhodně nejsou v pořádku ani pro dospělého, natož pro děti," uvádí metodik prevence České koalice proti tabáku Adam Kulhánek.
U kouření e-cigaret je problematické hlavně to, že jde o záležitost posledních několika let, a neexistují tedy výzkumy, zda a jak se na organismu dlouhodobé vapování projevuje.
Adiktolog Kulhánek se navíc obává, že i kouření náplní bez nikotinu může vést k psychické závislosti. Děti by navíc časem mohly přejít i k nikotinovým náplním či klasickým cigaretám. "Dá se předpokládat, že děti chtějí jenom ‚frajeřit‘ a dělat triky. Ale je otázka, jestli se to do budoucna nemůže vyvinout v kouření," říká Kulhánek.
"Z hlediska zdravotního se rozhodně nejedná o příznivý trend. Ministerstvo zdravotnictví je k tomuto typu výrobku stále obezřetné a nepovažuje ho za zcela neškodnou záležitost," souhlasí s Kulhánkem mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová a připomíná, že podle Státního zdravotního ústavu kouřilo v roce 2015 e-cigarety 4,6 procenta lidí mezi 15 a 24 lety. Přesnější data zatím k dispozici nejsou.
Odborníci jsou trendem znepokojeni o to více, že − jen s několikaletým zpožděním − kopíruje vývoj v USA, kde už se podle tamních autorit vapování mezi mládeží zcela vymklo kontrole. V americkém národním výzkumu z roku 2015 uvedlo přes pět procent žáků druhého stupně a 16 procent středoškoláků, že v posledních třiceti dnech kouřili e-cigaretu. Oproti roku 2013 jde zhruba o čtyřnásobné hodnoty.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist