Atmosféra Folkových prázdnin, jejichž 32. ročník v sobotu začal v Náměšti nad Oslavou, je výjimečná. Spíš než obvyklou roztančenou pařbu letních hudebních festivalů pod širým nebem zdejší program − založený z významné části na "multižánru" takzvané world music − připomíná koncerty vážné hudby v pražském Rudolfinu: většina publika sedí a soustředěně poslouchá.
Když tedy v neděli večer z pódia náměšťského zámeckého parku zněl první smyčcový kvartet Leoše Janáčka v podání Škampova kvarteta, které zahrálo ve společném programu s tradicionalistickou maďarskou kapelou Muzsikás, zpovzdálí do něho pronikal pouze výskot dětí. Ty se zde zdržely po odpolední zahradní slavnosti.
Průnik veselého dětského pištění do teskného Janáčka zněl, asi jako kdyby v Rudolfinu na varhanní empoře zřídili pískoviště, kam by posluchači během koncertů odkládali potomky. Ale skladatelovu hudbu to pozitivně posunulo k repertoáru, na jakém Folkové prázdniny staví především.
Interpreti zde přenášejí tradiční hudbu k novým horizontům, "narušují" ji jinými prostředky − jazzem, rockem, klasikou či používáním samplů.
Podobně to s nahrávkami ševelící přírody, které vkládá do své hudby, dělá Iva Bittová na aktuálním albu At Home své skupiny Čikori. Na festivalu zahrají nadcházející sobotu.
Čikori jsou modelovým příkladem většiny interpretů z hlavního programu Folkových prázdnin: mají renomé překračující hranice států, ale především vytvářejí vyhraněnou hudbu vycházející z lidových tradic různých kultur.
Na Folkových prázdninách vzaly děti Janáčka na pískoviště
Ačkoliv na Folkové prázdniny přijíždí řada takových souborů ze zahraničí, v letošním programu jsou kromě Čikori ještě dva silné tuzemské projekty.
Včera tak v Náměšti zahrála houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská se Starou beskydskou muzykou RukyNaDudy, Sdružením nezávislých jazzmanů a ženským sborem z Kudlovic program Beránci a vlci s přepracovanými písněmi z Beskyd a jižní Moravy. A ve čtvrtek zde kontrabasista a skladatel Jiří Slavík představí repertoár Mateřštiny − alba hluboce tradicionalistického a přitom tak vyhraněně autorského, že na něm Slavík působí jako Janáčkův duchovní pokračovatel.
Janáček, ta míra tuzemských postfolklorních věcí, má pro maďarskou kapelu Muzsikás vlastní obdobu − skladatele Bélu Bartóka.
Proto na společném sobotním koncertu Muzsikáse se Škampovým kvartetem nezůstal Bartók stranou. Vystoupení, v němž se oba soubory střídaly, vyvrcholilo společnou hrou části skladatelových Rumunských lidových tanců.
Čtveřice ostrých, a přece někdy tak zmelancholičtělých chlapíků z Muzsikáse, kteří na smyčcové nástroje hrají hrubé riffy, se jedinečně spárovala se Škampovým kvartetem. Výsledkem byl rovnocenný dialog v české premiéře, poprvé uvedený loni na festivalu v londýnské čtvrti Wimbledon.
To je dalším charakteristickým znakem dramaturgie v Náměšti. Umělecký ředitel festivalu Michal Schmidt sem zve mimo jiné soubory s programy, které v tuzemsku ještě nikdo neslyšel, případně iniciuje příležitostné projekty přímo pro Náměšť.
Třeba před dvěma roky to byl program Jitky Šuranské, který se stal volným předobrazem na festivalu včera představených Beránků a vlků.
Letos to bude páteční koncert tří rozdílných houslistů. Také za ním stojí − tentokrát nehrající − Šuranská.
"Přivítáme hráče, kteří nejen rádi překračují hranice žánrů, svým přístupem vlastně vytvářejí žánry zcela nové," uvádí Šuranská s tím, že Američan Casey Driessen reprezentuje americký bluegrass, Dán vystupující pod jménem Thyge SP tradiční hudbu své země a Slovák Stano Palúch tamní folklor s přesahem do jazzu.
Ačkoliv to nejspíš bude další koncert k soustředěnému poslechu, ani ta "pařba" se nakonec Folkovým prázdninám nevyhne. Jejich závěr v sobotu obstará dechovka Fanfare Ciocarlia, která zběsilou hrou předhání čas.
Jestliže podobné muzice se věnující slovenský Balkansambel o víkendu v Náměšti vtipkoval, že připravený hodinový program stihl za 50 minut, Fanfare Ciocarlia by to v rámci teorie relativity mohli zvládnout během čtvrt hodiny.
Na Folkových prázdninách vzaly děti Janáčka na pískoviště
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist