Litevský rodák Julian Rachlin už dávno není jen houslistou: výtečně hraje na violu, učí hudbu, pořádá koncerty a čím dál častěji diriguje. Právě jako dirigent bude v pátek debutovat na festivalu v Českém Krumlově.

Před deseti lety se taktovky prvně chopil pro zpestření. Dnes má dvaačtyřicetiletý Rachlin v diáři polovinu angažmá jako dirigent. "Vůbec jsem to tak nezamýšlel," říká v rozhovoru pro HN. "Jako hudebník se ale neustále snažím vyvíjet a dirigování mě inspiruje. Díky němu jsem objevil spoustu skladeb a naučil jsem se přemýšlet jinak o těch, které hraji na housle," popisuje.

Rachlin se narodil v litevském hlavním městě Vilniusu, už v mládí se ale s rodinou přestěhoval do Vídně, kde dospíval, studoval a dodnes tam bydlí − mimochodem nedaleko od českého hornisty Radka Baboráka.

Poprvé na sebe Rachlin upozornil roku 1988, když získal cenu v soutěži pro mladé hudebníky Eurovision. Krátce nato se stal nejmladším sólistou, jenž kdy vystoupil s Vídeňskou filharmonií. Trpělivě rozvíjel sólovou dráhu houslisty i violisty, a když se rozhodl zkusit štěstí s taktovkou, zeptal se renomovaného litevského dirigenta Marisse Jansonse, ke komu by měl jít studovat. "Běž za matkou," odvětil Jansons.

Dávalo to smysl: Rachlinova matka Sophie absolvovala Petrohradskou konzervatoř, kde studovala s Jansonsem i dirigenty Valerijem Gergijevem či Semjonem Byčkovem. Rachlin sice k matce jako žák chodit nechtěl, po první hodině ale změnil názor.

"Začala mě učit každým dnem a učí mě dodnes. Hodně mi také pomáhají přátelé jako Mariss, Riccardo Muti nebo Leonard Slatkin. Opoznámkují videa z mých vystoupení, rozebírají se mnou partitury," odkazuje Rachlin na další světově proslulé hudebníky.

O své dirigentské dráze mluví skromně, připravit se na skladbu mu prý stále trvá dlouho. Orchestry však o Rachlina mají zájem: nyní je hostujícím dirigentem britského komorního tělesa Royal Northern Sinfonia, s nímž minulý měsíc absolvoval turné po Jižní Americe. Na podzim nastoupí na tutéž pozici u orchestru finského města Turku.

Do Českého Krumlova na páteční koncert přiváží zvláštního hosta: kanadskou houslistku, violistku a svoji snoubenku Sarah McElravyovou. "Obyčejně svůj soukromý a profesní život odděluji, ale Sarah je opravdu výjimečná muzikantka," tvrdí Julian Rachlin.

Společně vystupují často a díky své všestrannosti nabízejí pořadatelům pozoruhodně pestré programy. Pro vystoupení s Jihočeskou filharmonií vybrali Mozartovu Koncertantní symfonii, v níž Rachlin bude hrát na housle a McElravyová na violu. Následně se Rachlin ujme taktovky a uvede Mozartovu takzvanou Haffnerovu symfonii. Na závěr bude dirigentem a zároveň sólistou Beethovenova Houslového koncertu D dur.

Kdo by chtěl Rachlina v Českém Krumlově spatřit mimo jeviště, největší šanci bude mít na kurtu − Rachlin i McElravyová zbožňují tenis. Třeba tento měsíc po příletu do Londýna řekli taxikáři, aby je z letiště odvezl rovnou na turnaj do Wimbledonu.

"Tenisem žijeme. Většina lidí na dovolených chodí po městě nebo navštěvuje památky a tenis hrají doma. My ale trávíme třeba 300 dnů z roku na cestách. Být na turné je pro nás vlastně být doma," dodává Julian Rachlin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist