Prezidentka Chile Michelle Bacheletová má před sebou poslední zhruba půlrok vládnutí. Až Bacheletová úřad opustí, nezbude na americkém kontinentu jediná ženská prezidentka. Jde o výraznou změnu zejména na území Latinské Ameriky, kde donedávna vládlo žen hned několik.
V Brazílii, největší latinskoamerické zemi, se držela v letech 2011 až 2016 u moci Dilma Rousseffová. Skončila kvůli kauze s manipulací s výsledky státního rozpočtu. Argentinu zase řídila v letech 2007 až 2015 prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchner. Tu na rozdíl od Rousseffové neodvolal Senát − funkci opustila řádně po vypršení mandátu. Nicméně i ona se namočila do řady korupčních afér. Dodnes leží u soudu několik obvinění její osoby včetně praní špinavých peněz. Chilskou hlavou státu se pak v příštím roce nejspíš stane Sebastián Piňera, jenž byl prezidentem již v době mezi dvěma mandáty Michelle Bacheletové.
Všechny tři jihoamerické prezidentky tak na jednu stranu přispěly k celosvětové diskusi o nerovném zastoupení mužů a žen v politice, poznamenává list The New York Times. Na druhou stranu jejich vládnutí provázely rozsáhlé skandály nebo hospodářský propad jejich zemí. A tím ženám moc nepomohly. "Jsou to svým způsobem zkažené vůdkyně," řekla Timesům Shannon O'Neilová, analytička z think-tanku Council on Foreign Relations.
Ani Bacheletová neunikla nařčení z korupce, které v roce 2015 mírně zatřáslo její popularitou. Do jednoho ze skandálů byl zapleten i její syn Sebastián Dávalos Bachelet, který s firmou své manželky údajně obcházel zákony. Bacheletová se však na rozdíl od svých jihoamerických kolegyň zvládla z afér vzpamatovat.
"Lidé si ji budou pamatovat jako někoho, kdo se snažil směrovat zemi k větší demokracii," hodnotí její vládu socioložka Virginia Guzmánová z Centra pro studia žen v metropoli Santiago de Chile.
Zlepšit postavení žen se jí povedlo hned v několika směrech. Vytvořila například ministerstvo pro ženy a genderovou rovnost. Prosadila také změnu volebního systému, jež požaduje, aby minimálně 40 procent kandidátů ve volených funkcích byly ženy.
Tři zmiňované prezidentky shodně tvrdí, že kvůli svému pohlaví čelily utlačování i nadávkám. "Nejtěžší je změnit kulturu," přiznává Bacheletová. Rousseffová v dubnovém rozhovoru pro The New York Times uvedla, že ji zhruba 600tisíckrát lidé nazvali "krávou". Podobné zkušenosti má i někdejší prezidentka Argentiny Fernándezová. Lidé jí často říkali "yegua", což je velmi hanlivé španělské slangové označení ženy.
Žádné prezidentské volby v Jižní Americe, ve kterých by kandidovala žena, se však v blízké budoucnosti nechystají. A konec éry Michelle Bacheletové tak ve společnosti vyvolává otázky, jestli nebude boj za lepší práva žen odsunut do pozadí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist