Nově objevené satelitní snímky pořízené francouzskou armádou nad Indickým oceánem možná odhalily, kam se před třemi lety zřítilo malajsijské letadlo s 239 lidmi na palubě.

Zmizení letu MH370 dne 8. března 2014 zůstává jednou z největších leteckých záhad současnosti.

Australští vyšetřovatelé teď pravděpodobně budou moci díky snímkům s velkou přesností určit, kam se letadlo zřítilo. Pokud se plovoucí předměty na satelitních snímcích ukážou opravdu jako trosky hledaného letadla.

Po letounu pátraly australská, malajsijská a čínská vláda. Pátrání po malajsijském letadle bylo letos v lednu po třech letech z finančních důvodů pozastaveno.

Na fotografiích je vidět asi sedmdesát objektů plovoucích na hladině oceánu. U dvanácti z nich jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že jde o předměty vyrobené lidmi. S jistotou to ale určit nemohou.

Pokud se však skutečně jedná o trosky letu MH370, dá se z nich podle oceánografa Davida Griffina citovaného stanicí CNN s velmi dobrou přesností určit, že letadlo dopadlo severně od původně prozkoumávané oblasti, jak se vyšetřovatelé od loňského podzimu domnívají.

Malajsijský letoun na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se po startu stočil na jih a letěl ještě několik hodin, než se zřítil do moře. Údaje o pohybu letadla pocházejí ze satelitů, posádka už ale s nikým na zemi nekomunikovala. Z analýzy vztlakových klapek letadla, nalezených loni v létě na pobřeží ostrova Réunion, vyplývá, že stroj klesal neřízeně.

Příčiny neštěstí jsou stále předmětem spekulací. Uvádí se možný požár a kouř, který zbavil posádku i cestující vědomí, nebo dekomprese na palubě. Není vyloučené ani lidské zavinění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist