Společnost Vattenfall ze Švédska v úterý oznámila, že začne bourat jadernou elektrárnu Burnbüttel v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Odstranit "masu" vážící 300 tisíc tun potrvá 10 až 15 let. Další demolice v Německu budou následovat, neboť tamní vláda po havárii v japonské Fukušimě rozhodla, že nejpozději do roku 2022 odpojí ze sítě všechny jaderné zdroje.

Německo je jediná hospodářská velmoc, která se odhodlala k tak radikálnímu kroku. Na rozdíl od Francie, jež má nejvíce jaderných bloků v Evropě. Její záměr je skromnější, plánuje do roku 2025 snížit výkon jaderných elektráren zhruba o polovinu a nahradit je obnovitelnými zdroji.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se