Zahájit sezonu s Pinchasem Zukermanem by byla čest pro kterýkoliv orchestr na světě. Praha může být ráda, že si slavný devětašedesátiletý rodák z Izraele vybral ji: dnes a zítra v Obecním domě odstartuje sezonu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. A uvede ne jednu, nýbrž hned dvě Beethovenovy skladby: Houslový koncert D dur a první Romanci pro housle a orchestr.
"Byl to Zukermanův nápad," vysvětluje HN finský šéfdirigent českého orchestru Pietari Inkinen. "Beethovenův koncert jsme uvedli v Německu, proto jsem ho poprosil, zda by jej nezahrál také v Praze. Když už bylo domluveno, Zukerman mi zavolal a zeptal se, jestli by mi nevadilo přidat ještě romanci," líčí.
Inkinen a Zukerman spolupracují přes dvacet let, od dob, kdy Fin ve své rodné zemi studoval − tehdy ještě ne dirigování, nýbrž hru na housle. Zukerman byl světovou hvězdou, která studentům poskytovala hodiny prostřednictvím telemostu ze školy v New Yorku. Teprve po třech letech se setkali osobně.
"Zukerman byl jedním z mých hrdinů," vzpomíná šéfdirigent, proč jsou pro něj nynější koncerty mimořádné. "Pietari je dobrý přítel. Nezáleží, jak dlouho uplynulo od naší poslední spolupráce, vždy navážeme tam, kde jsme skončili," dodává houslista.
Dotaz, jestli ho uvedení dvou skladeb na pražských koncertech nevyčerpá, Zukerman odmávne. "Vyžaduje-li program dvě, zahraju dvě. Ty skladby se k sobě hodí, ale zřídka zazní během jediného večera."
Šéfdirigentem orchestru FOK je Pietari Inkinen třetím rokem. A kromě přátel sem vozí také hudbu své vlasti. V současné sezoně FOK v české premiéře uvede dvě finské skladby: 18. a 19. října bude mít na programu Sibeliovu obří chorální symfonii Kullervo, kterou s Kühnovým smíšeným sborem zazpívají dva finští sólisté a helsinský sbor. "Velice silná skladba, kterou ve střední Evropě málokde uslyšíte," zdůrazňuje Inkinen a připomíná, že pražské uvedení připadá na 125. výročí skladby.
Na závěrečném koncertu sezony v červnu 2018 novozélandský hrdinný tenor Simon O'Neill zazpívá Wagnera a Janáčkovu Glagolskou mši. Ale především zde zazní Na počátku, poslední skladba Einojuhaniho Rautavaary, jenž byl až do loňského úmrtí považován za nejvýznamnějšího současného finského autora.
Kompozici složil přímo pro Inkinena, který ji ve světové premiéře uvedl minulý týden s Deutsche Radio Philharmonie − německým orchestrem sídlícím v Saarbrückenu a Kaiserslauternu.
Jeho šéfdirigentem je Inkinen od letošní sezony. Kromě Česka a Německa pak má Fin šéfdirigentský závazek ještě u Japonské filharmonie a též je hudebním ředitelem orchestru festivalu Ludwigsburg Schlossfestspiele.
FOK v nynější sezoně dále vystoupí s klavíristy Garrickem Ohlssonem, Pierrem-Laurentem Aimardem, vítězem Soutěže královny Alžběty Lukášem Vondráčkem a také s pěvcem Josém Curou, který završí svůj třetí rezidenční rok u pražského tělesa − během tří večerů bude dirigovat, zpívat a premiérově uvede vlastní orchestrální dílo Modus.
FOK připravil jednu z nejodvážnějších sezon v Česku: dobře známá Beethovenova, Mahlerova či Brucknerova díla prakticky na každém koncertu vyvažuje nová hudba. "Nechceme nikoho odstrašit, jen zároveň nabídnout něco čerstvého a jiného," dodává Pietari Inkinen.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist