Předseda zelených Matěj Stropnický udělal coming out. Prohlásil, že je gay. Můžeme si stokrát jedovatě říkat, že by to neudělal, kdyby v bulváru nevystoupil jeho přítel. Můžeme dvěstěkrát spekulovat, že to udělal kvůli volbám, protože jeho zelení jsou v tomto směru asi nejliberálnější stranou a Stropnický otevřeností může na poslední chvíli získat aspoň pár dalších voličů. To všechno může být pravda, ale je to vedlejší. Důležité je, že někdo z předních českých politiků přestal svou sexuální orientaci skrývat. Je to civilizační posun. Česko se tak z oblasti mentálního boratismu, který je definován tím, že se v příslušnosti k LGBT komunitě spatřuje něco závadného, posouvá do svobodomyslné západní Evropy. Možná právě tohle bude s odstupem několika let hodnoceno jako jeden z nejdůležitějších výsledků kampaně před volbami v roce 2017.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru