Andrej Babiš se hned ve svém nedělním vítězném projevu ohradil proti některým povolebním komentářům: "Já nevím, proč někdo říká, že chceme dělat nějaké ústavní změny?" Opravdu to neví? Vždyť to byl on sám − Andrej Babiš −, kdo ve své předvolební knize O čem sním… detailně popsal řadu plánovaných ústavních reforem. Nemůže se tedy divit, že jsou někteří jeho ústavními návrhy znepokojeni a ptají se, nakolik je myslel vážně.

Babiš vyčkává, změny ve vedení malých stran můžou prolomit jejich odpor vůči koalici s ANO

Babiš ve své knize popsal svou představu ústavního systému následovně: "Tak zaprvé by zákonodárců mělo být méně. Poslanců jen polovina." Konkrétně lichý počet 101.

To je jistě možné. Sice by to výrazně podvázalo schopnost práce ve výborech a snížilo šanci malých stran na zastoupení, nicméně samo o sobě by to ústavní kolaps nezpůsobilo.

Do zcela jiného světla se to však dostává společně s druhým návrhem: "Co Senát? Údajná pojistka demokracie. … Voliči o Senát nestojí. Zrušit Senát, to by nebyl žádný divoký experiment."

Zrušení druhé komory je přitom v prostředí země se slabou politickou kulturou a nepředvídatelnými politickými elitami poměrně velký hazard.

Argumentace skandinávskými zeměmi neobstojí, neboť úroveň jejich demokracie a politické kultury nevyžaduje tolik ústavních pojistek, jako je tomu v mladé české demokracii.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se