Andrej Babiš se hned ve svém nedělním vítězném projevu ohradil proti některým povolebním komentářům: "Já nevím, proč někdo říká, že chceme dělat nějaké ústavní změny?" Opravdu to neví? Vždyť to byl on sám − Andrej Babiš −, kdo ve své předvolební knize O čem sním… detailně popsal řadu plánovaných ústavních reforem. Nemůže se tedy divit, že jsou někteří jeho ústavními návrhy znepokojeni a ptají se, nakolik je myslel vážně.

Babiš vyčkává, změny ve vedení malých stran můžou prolomit jejich odpor vůči koalici s ANO

Babiš ve své knize popsal svou představu ústavního systému následovně: "Tak zaprvé by zákonodárců mělo být méně. Poslanců jen polovina." Konkrétně lichý počet 101.

To je jistě možné. Sice by to výrazně podvázalo schopnost práce ve výborech a snížilo šanci malých stran na zastoupení, nicméně samo o sobě by to ústavní kolaps nezpůsobilo.

Do zcela jiného světla se to však dostává společně s druhým návrhem: "Co Senát? Údajná pojistka demokracie. … Voliči o Senát nestojí. Zrušit Senát, to by nebyl žádný divoký experiment."

Zrušení druhé komory je přitom v prostředí země se slabou politickou kulturou a nepředvídatelnými politickými elitami poměrně velký hazard.

Argumentace skandinávskými zeměmi neobstojí, neboť úroveň jejich demokracie a politické kultury nevyžaduje tolik ústavních pojistek, jako je tomu v mladé české demokracii.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.