Klíčovými pojistkami proti výrazným změnám českého ústavního pořádku jsou podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského existence Senátu a článku devět ústavy, který říká, že změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. "Pro krajní, extrémní situace je to jediné ustanovení, které by umožnilo tento ústavní systém zachránit. V tuto chvíli však velmi vehementně deklaruji, prosím, na ústavu nesahat!" říká Pavel Rychetský.
HN: Výsledek voleb leckdo interpretuje jako potíž pro demokracii. Jak to vidíte z hlediska práva a ústavnosti? Hrozí v souvislosti s návrhy stran jako ANO či SPD českému ústavnímu pořádku nějaká újma?
Co se nyní děje, není nijak specificky české. Napříč euroatlantickou civilizací se objevují politické subjekty, které úspěšně pronikají do současného parlamentního systému a jejichž základním heslem je zbourání stávajícího establishmentu. Chtějí buď odstranit, nebo alespoň podle svých představ upravit dosavadní vžité ústavní systémy demokratických právních států. Částečně se to povedlo v Polsku a Maďarsku, nepřehlédnutelné jsou tyto strany i v zemích s robustním demokratickým systémem, jako je Francie či Německo. Nechci tvrdit, že jsme svědky krize klasické, říká se liberální, demokracie, ale určitě se do jisté míry vyčerpala, neumí nabídnout občanům lepší perspektivu, když realita už jich většinu neuspokojuje.
A je třeba přiznat, že patrně právem. Lidé hledají nové impulzy a smutné je, že přicházejí spíše z extrémních pozic, které chtějí liberální demokracii spíše zbourat než obnovovat.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.