Klíčovými pojistkami proti výrazným změnám českého ústavního pořádku jsou podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského existence Senátu a článku devět ústavy, který říká, že změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. "Pro krajní, extrémní situace je to jediné ustanovení, které by umožnilo tento ústavní systém zachránit. V tuto chvíli však velmi vehementně deklaruji, prosím, na ústavu nesahat!" říká Pavel Rychetský.

HN: Výsledek voleb leckdo interpretuje jako potíž pro demokracii. Jak to vidíte z hlediska práva a ústavnosti? Hrozí v souvislosti s návrhy stran jako ANO či SPD českému ústavnímu pořádku nějaká újma?

Co se nyní děje, není nijak specificky české. Napříč euroatlantickou civilizací se objevují politické subjekty, které úspěšně pronikají do současného parlamentního systému a jejichž základním heslem je zbourání stávajícího establishmentu. Chtějí buď odstranit, nebo alespoň podle svých představ upravit dosavadní vžité ústavní systémy demokratických právních států. Částečně se to povedlo v Polsku a Maďarsku, nepřehlédnutelné jsou tyto strany i v zemích s robustním demokratickým systémem, jako je Francie či Německo. Nechci tvrdit, že jsme svědky krize klasické, říká se liberální, demokracie, ale určitě se do jisté míry vyčerpala, neumí nabídnout občanům lepší perspektivu, když realita už jich většinu neuspokojuje.

A je třeba přiznat, že patrně právem. Lidé hledají nové impulzy a smutné je, že přicházejí spíše z extrémních pozic, které chtějí liberální demokracii spíše zbourat než obnovovat.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.