Za pootevřeným oknem se dole na ulici mihne žluť newyorského taxíku. Čtvrť Soho zní neutuchajícím cvrkotem. Na pracovním stole ve svém ateliéru o rozměrech garsonky bez kuchyňského koutu má výtvarník Petr Sís dvě knihy. Jedna z nich má zatím podobu makety. Hlavním předmětem zájmu je však nyní ta druhá, právě vydaná.
"Snažil jsem se skloubit romantický příběh Robinsona s docela nepříjemnou vzpomínkou," vrací se osmašedesátiletý Sís proti proudu času. A také z New Yorku přes Atlantik do Prahy, kde se jako školák vypravil s maminkou na dětský maškarní ples v Riegrových sadech na Vinohradech.
Maminka mu narychlo spíchla kostým Robinsona. Malý Petr měl pochyby, ale statečně jim vzdoroval. Jenže ostatní děti k němu byly upřímné. "Potil jsem se, cítil jsem se špatně a všichni kolem se smáli," vypravuje Sís.
Ze zasuté vzpomínky z dětství a Robinsonova příběhu od Daniela Defoea však s odstupem několika desetiletí vznikla kniha. V USA ji teď vydalo nakladatelství Scholastic a v české verzi souběžně pražský Labyrint.
Kreslíř Petr Sís je světoznámý, mnohokrát oceněný autor dětských knih. Zdálo by se, že místo "na trhu" má potvrzené. Ale vždy a znovu je oč bojovat. V dětském oddělení newyorského knihkupectví Barnes & Noble se čtenář probírá několika metry knižních hřbetů, než mezi stovkami jiných titulů najde dva výtisky nadepsané Peter Sis − Robinson. Už to, že jsou v regále, je úspěch.
Robinsonádou se Petr Sís vrací do dětství
"Pro mě je to zvláštní knížka," říká autor o Robinsonovi, kterého deník Wall Street Journal hned po vydání zařadil mezi tituly, jichž by si měli čtenáři všimnout. Když loni na knize pracoval, musel se Sís podrobit náročné operaci kolena. Obrázky, které dokončil ještě před ní, jsou podle něho otevřenější a volnější. Zatímco po operaci se řadu dlouhých týdnů cítil, "jako když vypustíte vzduch z pneumatiky".
Ve výsledku to však nebylo na škodu, protože Sís si postup prací na knize už předem prohodil. Stísněný začátek příběhu, kdy je jeho dětský hrdina − tedy vlastně malý Petr Sís − vysmíván kamarády, dokončil až po návratu z nemocnice. Zatímco ještě před operací udělal druhou část knihy, kdy ztrápený chlapec uteče z reálného světa do svého snového Robinsonova příběhu na svobodném ostrově uprostřed rozlehlého oceánu.
V Sísově Robinsonovi se neobjevuje Pátek, protože malým čtenářům by bylo těžké objasnit, jak to ti dva spolu mají. A rodičům by mohlo vrtat hlavou, kdo je ve vztahu bílého muže a "barevného" domorodce podřízeným a kdo tím, který má navrch. Do takových politických citlivostí se dnes v USA nakladatel dětských knih nepustí.
"Ještě přesně nevím, ale na začátku prosince bych měl být v Politics & Prose," jmenuje Sís známé knihkupectví ve Washingtonu, když líčí, jaká setkání s knihovníky a čtení či autogramiády jej teď čekají při propagaci nové knihy. Na druhou polovinu listopadu si však musel vyšetřit několik dnů pro výpravu na jih USA, která s jeho Robinsonem nesouvisí. Ale s americkou historií a zároveň s rozjitřenou současností ano.
"Tapiserie Martina Luthera Kinga je už hotová, druhá, I am a Man, také. A snad stihnou dokončit i třetí − Freedom Riders," říká Sís o projektu, který inicioval Bill Shipsey.
Petr Sís
Robinson
Nakladatelství Labyrint 2017, 48 stran, 299 korun
Tento irský právník a někdejší člen Amnesty International už dříve podnítil vznik Sísovy tapiserie Letící muž k poctě Václava Havla, která visí na pražském letišti, či tapiserie na památku literáta Seamuse Heaneyho, jež je instalována na letišti v Dublinu.
Současný projekt tří tapisérií se vztahuje k černošskému občanskoprávnímu hnutí v USA z 50. a 60. let. Práce pojmenovaná I am a Man byla inspirována pochodem v Memphisu roku 1968, kde byl King o dva týdny později zastřelen. A název Freedom Riders odkazuje na černochy, kteří ze severu Spojených států jezdili na jih propagovat rovnoprávnost.
Společně s Kingovou tapiserií budou všechny tři práce součástí putovní výstavy po státech Georgia a Alabama.
"Mě už mají lidi beztak zařazeného," odpovídá Sís na dotaz, zda se touto aktivitou v současných, ostře rozdělených Spojených státech jasně nezačlení do "americké kavárny".
A i kdyby, beztak by neměl čas to řešit. Ta druhá, rozpracovaná kniha ležící na stole v jeho ateliéru bude vyprávět o zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi. "Doufám, že na jaře by mohla být hotová," říká Petr Sís.
A mimochodem: s tím kostýmem Robinsona nakonec získal cenu za nejlepší masku.
Robinsonádou se Petr Sís vrací do dětství
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist