Tyto týdny si svět připomíná výročí neslavné Velké říjnové revoluce. Její stoleté ozvěny jsou patrné dodnes, podívejte se třeba na rozdíl mezi hlasováním a mentalitou východního a západního Německa, dvacet osm let po pádu totalitní zdi. Podívejte se na rozdíl mezi Severní a Jižní Koreou, v jedné nemá řada lidí co jíst, v druhé má většina přístup ke špičkovým technologiím. Žádný, ani jeden, komunistický režim neskončil jinak než totalitou. Marx, pokud mu skutečně leželo na srdci blaho dělnické třídy, by si jistě přál, aby on i ona žili na dnešním kapitalistickém Západě. Nikoli v komunistické zemi. Kapitalismus, přes všechny své nedokonalosti, na celé čáře vyhrál nad revolučním komunismem. Hravě a bez lidských obětí revoluce dokázal překonat komunismus v jeho vlastní disciplíně − v blahobytu nejchudší třídy.

Něco podobně překvapivého se stalo i na opačné straně politického spektra. Chybělo málo a mohli jsme dodnes žít pod totalitní nadvládou nacistů či komunistů. Vlastně je pro mě zázrakem, že z kolize extrémní nacistické pravice s extrémní komunistickou levicí zbyl jako reziduum náš demokratický, liberální, humanistický, tolerantní, otevřený a svobodný systém. Náš nepravděpodobný (chtělo by se říct sluníčkářský) systém dal na frak nacismu na jeho vlastním poli. Pokud se tedy dnešní polonáckové a náckové klaní síle a pohrdají měkkou slabostí, měli by se hezky v řadě (jak to mají tupci rádi) poklonit před liberální demokracií, protože jsme nad nimi vyhráli v jejich vlastní disciplíně: v tupé vojenské síle. Nacismus dostal od demokratických "sluníčkářů" na budku takovým způsobem, jak se žádné ideologii ještě nestalo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru