Režisér Miloš Forman v roce 1998 zjistil, že má další dítě. "Jsem z toho vyčerpaný," pronesl na place při natáčení snímku Muž na Měsíci. To dítě se jmenovalo Jim Carrey, ale nikdo jej tak nesměl oslovit. Herec slyšel pouze na jméno Andy a jako dětinský, výstřední, anarchistický a tehdy již zesnulý komik Andy Kaufman se choval, nejen když běžely kamery.

Nový dokumentární film Jim and Andy, který lze nyní vidět v internetové videotéce Netflix, stojí na archivních materiálech, jež toto bizarní splynutí duší zachycují. Původně z nich měl být film o filmu, ale musely takřka 20 let ležet v šuplíku, protože hollywoodské studio Universal si nepřálo, aby "Jim Carrey vypadal jako pitomec".

Nový dokument však Carreyho ukazuje v jiném světle. Nikoli jako sebestředného "blba", který výstřednostmi provokuje okolí, nýbrž jako empatického umělce, který cítil nutkání zbořit hranice mezi hercem a postavou, již ztvárňuje. Ačkoli Jim − tedy vlastně Andy − během natáčení neváhal třeba plivnout na wrestlera Jerryho Lawlera, který ve Formanově životopisném snímku hrál sebe sama, nešlo o provokaci, jen o dotažení takzvaného metodického herectví do extrému.

"Chtěl bych mluvit s Jimem," říká Forman v jednu chvíli Carreymu. "Vyřídím mu to," odpovídá komik, který se podle svého řidiče v Kaufmanově kůži probouzel a nikdy ji nesvlékl. V dokumentu na to dneska Carrey vzpomíná s dojetím, ale jeho komentář je místy až hloubavý. Dotýká se terapeutické role umění i toho, co je štěstí.

Jim and Andy je především strhující a zábavný dokument, v jehož archivních záběrech nejen Miloš Forman, ale také další hvězdy Muže na Měsíci − herci Danny DeVito či Paul Giamatti − kroutí hlavou nad tím, co se kolem děje.

"Přál bych si, aby se ten materiál stal součástí filmu," poznamenává dnes Carrey. Prý právě když se netočilo a běžela pouze dokumentující kamera, ožívalo něco z povahy skutečného Kaufmana, který ze svého důsledně otravného a nepříjemného komediálního stylu rovněž nikdy nevystupoval.

Kaufman jako wrestler zápasil se ženami v době, kdy bylo na vzestupu feministické hnutí. Jeho alter ego Tony Clifton připomínalo jakéhosi dekadentního Elvise Presleyho, postiženého divnými ještěrčími tiky. Testoval hranice humoru, nehleděl na publikum.

Filmař Chris Smith v dokumentu Jim and Andy vedle archivních materiálů a až zenově zamyšlených výpovědí dnešního Carreyho, zarostlého poustevnickým vousem, šikovně pracuje s ukázkami z Formanova Muže na Měsíci či filmu Petera Weira zvaného Truman Show. V něm Carrey ztvárnil muže, který nemá tušení, že od narození žije v umělém světě.

Dokument Jim and Andy podobně jako Truman Show pojednává o zničení hranice mezi realitou a fikcí. Když v něm zní píseň Davida Bowieho Space Oddity, je jasné, že tím kosmonautem, o němž se zpívá, je tentokrát Jim Carrey. Také on se ztratil ve vesmíru a kdo ví, zda někdy nalezl cestu zpět. Jen ten vesmír tvořil vnitřek jeho hlavy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist