Nezisková organizace Sázíme stromy se zabývá sadbou zeleně už roky. A letos se rozhodla jít v ochraně přírody ještě o kus dál. Po vysázení stromů lidem, kteří se na akci podíleli, daruje "pytlík s příběhem". Každý pytlík vypadá trochu jinak. Je ušitý ze záclon. Velikost má zhruba formátu A4 a kvalita odpovídá domácímu šití. "Pytlíky šijí vězeňkyně v opavské věznici. Pro mnohé z nich je to první smysluplná práce v životě. Doufáme, že až půjdou lidé do obchodu, nepoužijí všudypřítomné igelitové pytlíky, ale vezmou si ten náš ze záclon," vysvětluje Martina Pavelková z organizace Sázíme stromy to, jak spolu souvisí městská zeleň a sáčky na potraviny. Nezisková organizace vkládá dovnitř pytlíku vysvětlující text. Cílem je lidi prostřednictvím sázení dostat blíže přírodě a ukázat jim také cestu, jak nakupovat bez zbytečných igelitů.

Nové stromořadí vytvoří cestu

Organizace za dobu svého působení vysadila už přes 2800 stromů a přes čtyři tisíce keřů. V tom jí pomohlo více než čtyři tisíce dobrovolníků. "Sázíme na obecních pozemcích, lokality hledáme ve spolupráci s obecními úřady. Sázíme buď nová stromořadí, nebo doplňujeme ta již vysazená. Sázíme u škol, školek, obnovujeme remízky, sázíme biokoridory, dosazujeme stromy do parků a na sídliště," dodává Pavelková.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se